Školní rok 2020/2021 - akce, projekty

 

Projekt "PSI" 3. třída

 

Punťa, boxer, bernardýn, že jsou krásní, to já vím…

           takovým pokřikem začal ve středu 23. června slíbený třídenní projekt nazvaný „Psi.“ Děti přišly do školy v převlečení za pejsky a přinesly si s sebou svého plyšového psího kamaráda.

          Cílem projektu bylo nahlédnutí do života psů, získávání vědomostí o různých plemenech a hlavně zamyšlení se nad jejich významem a využití v životě člověka. Hravou formou se učily poznávat tyto naše mazlíčky.

          Na začátku projektu se rozdělily do skupin, ve kterých se učily vzájemné spolupráci, pomoci při řešení různých úloh. Mimo pracovních listů do ČJ, s pejsky počítaly, vymýšlely básničky, vyhledávaly zajímavosti z encyklopedií. Také na ně čekaly zábavné hry. K těm nejoblíbenějším patřila „Psínožka.“ Psímu detektivovi pomáhaly s vyšetřováním, pátraly po vetřelcovi. Nezapomněli jsme ani na oblíbené chytání kostiček. Nedílnou součástí psích dovedností je jejich výcvik. V tělocvičně se pejskové učili aportovat, vodit nevidomé lidi a další dovednosti. V rámci pracovních činností a výtvarné výchovy vyráběly a malovaly pejsky. A jaký by to byl projekt bez písniček? Každý den jsme zpívali, pochopitelně o pejscích.

          Na závěr celého projektu bylo vyhodnocení práce skupin. Děti si odnášely nejen odměny, ale i hezké zážitky…

 

Sportovní kurz - Baldovec -  9. třída

Ve dnech 16. – 18. 6. 2021 se uskutečnil sportovní kurz pro žáky 9. ročníku. Kurzu se zúčastnilo 15 žáků, dva byli ze zdravotních důvodů omluveni. Jako pedagogický dozor třídní učitelka Barbora Muliková a vedoucí kurzu Vladimíra Špačková. Ve čtvrtek nás navštívil i pan ředitel. Žáci si užili krásného počasí i sportovních aktivit – horolezecká věž, lukostřelba, lanové centrum, týmové hry, paintball. Kromě tohoto programu, který byl zajištěn programovými specialisty z Baldovce, absolvovali pravidelné rozcvičky a vyběhnutí do terénu. Večer se všichni vyřádili na plážovém volejbalu,  při společných hrách a tancích.

Během kurzu nedošlo k žádnému zranění a porušení školního řádu.

V pátek jsme se vrátili sice unaveni, ale šťastni.

 

 

 

Velikonoční hra

 V letošním roce jsme pro děti celé školy na Velikonoce připravili již II. ročník „Velikonoční hry“.  Jejich úkolem bylo splnit úkoly s velikonoční tématikou, které byly rozmístěny na 10 stanovištích. Trasa vedla od koupaliště přes Obrovu nohu až k chatě ukryté v lese. Tam byl v kufru ukrytý poklad, ke kterému se děti dostaly rozluštěním šifry a následným získáním kódu k zámku. Do kufru pak děti odevzdaly hrací kartu a mohly si vzít sladkou odměnu. Hry se zúčastnilo celkem 108 dětí (89 dětí ze ZŠ, 5 z MŠ a 14 cizích). Děti často doprovázeli rodiče i sourozenci. Všem velmi děkujeme za aktivní účast, pozitivní ohlasy, spoustu krásných fotek a dodržování hygienických nařízení.

Škoda jen, že se najdou i tací, kteří ukradli puzzle z jednoho stanoviště, rozbili kufr a sebrali bonbóny.

 

 

 

Školní rok 2019/2020 - akce, projekty

 

Velikonoční hra

 

Během Velikonočních svátků jsme pro děti 4. a 6. ročníku připravily netradiční výukovou hru. Jejich úkolem bylo projít 10 stanovišť, na kterých je čekaly úkoly s různorodým zaměřením. Žáci si tak odpočinuli od sezení u počítače a domácí výuky. Děti doprovázeli rodiče, sourozenci i domácí mazlíčci. Cesta byla zakončena hledáním pokladu. Všem velmi děkujeme za aktivní účast, pozitivní ohlasy, spoustu krásných fotek a dodržování hygienických nařízení.

 

 

Lyžařský výcvikový zájezd

9. - 13. 3. 2020

 

KOUTY NAD DESNOU

 

POČET DĚTÍ: 16

 

VEDOUCÍ KURZU: M. ŠPAČKOVÁ

 

PEDAGOGICKÝ DOHLED: M. ŠPAČKOVÁ, V. ŠPAČKOVÁ, V. LEITGEB

Ve dnech 9. - 13. 3. 2020 se 16 žáků osmé a deváté třídy zúčastnilo lyžařského zájezdu v Jeseníkách. Ubytovaní byli v penzionu Kouty, který se nachází přímo pod sjezdovkou. I přes malé obavy nám počasí vyšlo a sníh vydržel až do konce kurzu. Hned v úterý jsme ale málem odjeli domů kvůli mimořádnému opatření - uzavření škol z důvodu prevence výskytu onemocnění COVID-19. Nakonec jsme dostali povolení zůstat a kurz dokončit. Po celou dobu kurzu žáci plnili různé úkoly a sbírali body pro svoji skupinu. Ve středu jsme měli odpočinkový den a tak jsme se vydali do wellness v nedalekém hotelu Dlouhé stráně. Ve čtvrtek jsme si místo večerního programu zahráli bowling. Cílem zájezdu bylo zdokonalení jízdy na lyžích a snowboardu, což se všem žákům povedlo na výbornou. 

Výsledek soutěže:

1.      Místo – Zelení – 78 bodů (Kašpárková, Smýkal, Vojáček, Vystavělová)

2.      Místo – Avataři – 74 bodů (Grulich, Kadaník, King, Znojil)

      2.   Místo – Snowboarďáci s hůlkama – 74 bodů (Svoboda, Veselá N., Vozihnoj, Vystavěl)

3.      Místo – Lolipopz- 71 bodů (Kaplánková, Tesárek, Urbanová, Veselá K.)

 

 

 

Lyžařský výcvikový kurz

24. - 28. 2. 2020

 

HORNÍ BEČVA, CHALUPY NA RALIŠCE

POČET DĚTÍ: 21

VEDOUCÍ KURZU: V. ŠPAČKOVÁ

PEDAGOGICKÝ DOHLED: V. ŠPAČKOVÁ, M. ŠPAČKOVÁ, Z. KALABISOVÁ

Ve dnech 24. – 28. 2. 2020 se 21 žáků sedmé třídy zúčastnilo lyžařského kurzu v Beskydech. Ubytovaní byli v Chalupách na Rališce, které se nachází asi 100 metrů od sjezdovky. Po většinu týdne nebyly ideální lyžařské podmínky a sníh byl pouze na sjezdovce. V pátek nám ale nasněžilo a tak jsme se dočkali čerstvého prašanu. Žáci se celý týden učili jak jízdě na lyžích, tak na snowboardu. Ve středu jsme měli odpočinkové odpoledne, které jsme využili k procházce do Horní Bečvy spojené s návštěvou cukrárny. Po procházce jsme unavené svaly zregenerovali v sauně a vířivce. Všichni žáci zvládli výcvik perfektně a až na malé zranění v podobě modřin na kolenou jsme se ve zdraví vrátili domů.

 

 

Lyžařský běžecký kurz

3. - 7. 2. 2020

 

Nová Ves u Rýmařova

 

Týden před jarními prázdninami proběhl lyžařský běžecký kurz, kterého se zúčastnilo 27 žáků ze čtvrté a páté třídy.  Žáci byli již desátým rokem ubytovaní v Chatě Na Vyhlídce v Nové Vsi - Dolní Moravici. První den jsme kvůli nedostatku sněhu zahájili procházkou na Mravencovku. Hned v úterý nám ale napadlo, a tak jsme si po zbytku týdne užívali běžkování a nově napadený sníh. Všichni lyžaři si zaslouží velkou pochvalu, protože bez problémů zvládli celý výcvik a na běžkách trávili denně minimálně 2 hodiny dopoledne i odpoledne. Celý týden žáci sbírali vločky jako odměnu za výcvik, úklid a jiné soutěže. Ve čtvrtek odpoledne jsme ujeli 13 km dlouhou trasu, která vedla jak dobrodružným terénem, tak i krásně upravenou stopou. Poslední den jsme si užili sluníčko a ve zdraví se všichni vrátili domů

 

Vánoční pošta

12. - 18. 12. 2019

 

Dopisů a přání bylo napsáno celkem 660. Z toho  561 přání pro žáky 99 přání pro zaměstnance. Všechna přáníčka byla pro žáky předána na VÁNOČNÍCH BESÍDKÁCH. Zaměstnancům naší školy a učitelům ZUŠ byla pošta samozřejmě předána také. Moc děkujeme žákům deváté třídy za pomoc s tříděním a roznášením Vánoční pošty.

 

 

Halloweenské nocování 

V rámci multikulturní výchovy se snažíme našim žákům poskytnout náhled do tradic jiných kultur. Halloween je známý především v západních zemích. Zpestření podzimních dnů oslavou Halloweenu je pro naši Základní školu v Otaslavicích už také v podstatě tradicí, protože 25. října 2019 proběhl již čtrnáctý ročník této akce. I přesto se však organizátorům z řad učitelského sboru a sdružení rodičů daří vymýšlet každý rok něco nového a originálního. Tentokrát byl hlavní program s přespáním ve škole připraven pro žáky z prvního stupně a aktivně se zapojili také jejich rodiče. Před setměním se všechny přihlášené dvojice (dítě + dospělý) sešly před školou. S sebou každý přinesl něco dobrého, a hlavně originálního na Halloweenský raut. Tento raut byl zároveň soutěžní. Hosté mohli v průběhu večera ochutnávat a přidělovat své hlasy soutěžícím.

Na úvod celého programu zatančili žáci dva strašidelné tance. Následovala stezka odvahy pro děti a rodiče, která měla letos obzvlášť tajemnou atmosféru. V průběhu cesty na děti čekalo překvapení, které nenabízel nikdo jiný než různá strašidla, duchové a čarodějnice. Na každém stanovišti sbíraly děti indicie ke složení básničky, kterou se naučily zpaměti a na konci přednesly.

V průběhu celého venkovního programu se také mohli návštěvníci, kterých se jako vždy sešlo opravdu hodně, zahřát výborným punčem. Podstatnou součástí byla i vernisáž vyřezávaných dýní, spojená se soutěží o Top dýni, jak už je pro tuto slavnost také dobrou tradicí. Na úplný závěr bylo vyhlášeno deset nejúspěšnějších soutěžících rautu.

Letošního nocování se zúčastnilo 67 žáků z 1. stupně.

 

Burza práce a vzdělání

15. 10. 2019

Dne 15. 10. 2019 byli žáci deváté třídy na burze práce a vzdělání v Prostějově. Měli možnost seznámit se se zajímavými zaměstnavateli a školami, které s nimi spolupracují.

V doprovodném programu si mohli prohlédnout nejnovější kamion, moderní traktory a techniku Armády České republiky.

Také se zapojili do různých znalostních soutěží.

Pevnost poznání Olomouc

24. 9. 2019

Dne 24. 9. 2019 se žáci 8. a 9. třídy zúčastnili exkurze do Pevnosti poznání v Olomouci. Dopoledne řešili zábavné matematické a logické úlohy a prohlédli si vědecké expozice Pevnosti Poznání. V odpoledním bloku si žáci 8. třídy měli možnost navrhnout město podle svých představ v rámci programu „Navrhni si své město“. Žáci 9. třídy se v během programu „Škola pod rudou hvězdou“ seznámili s odlišnostmi výuky ve škole za minulého režimu a dnes.

 

Školní rok 2018/2019 - akce, projekty

 

Exkurze žáků osmé třídy do DT Výhybkárny v Prostějově

10. 6. 2019 

V pondělí 10. června jsme se vydali na exkurzi do DT Výhybkárny v Prostějově. Zde se nás ujali dva průvodci, od kterých jsme se dozvěděli něco o historii. V roce 1912 byla firma Doležal a Těhník zaprotokolována jako továrna na železné zboží, Prostějov. Hned v úvodu jsme se na zkušebních kolejích podívali, jak funguje výhybka v praxi. Také jsme se šli podívat do provozu tzv. studené haly. Vzhledem k tomu, že probíhala výroba a opracovávání součástek, museli jsme použít ochranné přilby. Dále jsme měli možnost prohlédnout si moderně vybavenou chemickou laboratoř a pod mikroskopy sledovat různé vzorky materiálů. Na závěr jsme se ještě podívali do projekčních kanceláří, kde se v počítačových programech kreslí plány zapojení výhybek do provozu. Po skončení exkurze jsme si dali oběd a zmrzlinu a odjeli domů. Exkurze byla zajímavá a poučná.

 

„Pyžamový den“

7. 6. 2019

Buďme všichni veselí, v pyžamku i v posteli.

I když žádný nespíme, v pyžamku se učíme…

 

Dne 19. 6. 2019 proběhl v 1. třídě zábavný projekt „Pyžamový den.“ Děti přišly do školy v pyžamech a přinesly si s sebou oblíbenou knížku, polštářek a svého plyšového spacího kamaráda. Projekt byl zaměřen na zásady zdravého životního stylu, denního režimu, význam spánku lidí i zvířat a také na význam dobré nálady a psychické pohody. Hned na začátku se uskutečnila módní přehlídka o nejzajímavější pyžámko. Děti se během celého dopoledne v pestrém programu učily básničku, písničku, společně si přečetly „Spavou“ pohádku a poslouchaly ukolébavky. Rozvinula se i poutavá diskuze o snech a o tom, co nedělat před spaním. Také jsme si vyprávěli o lidech, kteří nedobrovolně tráví celé dny v pyžamech. Děti se seznámily s nemocničním klaunem a s významem dobré nálady a psychické pohody. K pyžamovému dni patřily i pohádky. Soutěžily v poznávání pohádek i pohádkových kamarádů. Na konci pyžamového dne se přesunuly do tělocvičny, kde si společně s plyšovými kamarády zacvičily, překonaly překážkovou dráhu a utkaly se v polštářové bitvě. Na závěr projektu se z nich staly módní návrháři pyžamek a nočních košilek.

 Dětem se tento den moc líbil a pohodlí pyžam si náležitě užívaly.

 

Sportovní den

7. 6. 2019

V pátek 7. 6. 2019 se konal již 2. ročník Sportovního dne pro rodiče a děti. Celou akci odstartovalo parkourové vystoupení kluků, kteří předvedli neskutečné skoky přes švédskou bednu a z malé trampolíny. Na hřišti v Otaslavicích si své síly poměřilo celkem 68 dětí a rodičů, kteří společně soutěžili v sedmi disciplínách: sprint 60m, sedy lehy, kliky, trojskok z místa, hod medicinbalem, skoky přes švihadlo a běh 500 m. Většina z těchto disciplín je součástí OV – Odznaku všestrannosti, kterého se naše škola pravidelně zúčastňuje a dosahuje výborných výsledků. Děti byly rozdělené do 3 kategorií podle věku. Pro první 3 z každé kategorie byly připraveny krásné ceny a pro všechny účastníky diplom a malé občerstvení v podobě cereální tyčinky a pití. Po celou dobu panovala skvělá atmosféra. Naše poděkování patří celému učitelskému sboru za organizaci a pomocníkům z řad žáků. Akci jsme si všichni krásně užili.

I.   Kategorie – I., II. třída

1.      místo – Jindřich Pytlík + Olga Pytlíková – 10789 bodů

2.      místo – Benjamin Melka + Jan Melka – 10457 bodů

3.      místo – Tomáš Ouřecký + Jan Ouřecký – 10405 bodů

 

II.   Kategorie – III., IV. třída

1.      místo – Šimon Havlíček + Zdeněk Havlíček – 10894 bodů

2.      místo – Veronika Výmolová + Ondřej Výmola – 10689 bodů

3.      místo – Tereza Havlíčková + Šárka Havlíčková – 10258 bodů

 

III.  Kategorie – V., VI. třída

1.      místo – Jiří Klobouk + Jiří Klobouk – 11321 bodů

2.      místo – Lukáš Konšel + František Konšel – 10517 bodů

3.      místo – Karolína Konšelová + Marcela konšelová – 10029 bodů

Návštěva hvězdárny v Prostějově

 

5. 6. 2019

 

Fotogalerie zde

Ve středu 5. června jeli žáci deváté třídy na hvězdárnu do Prostějova. Prohlédli si dalekohledy v kopuli hvězdárny a pozorovali sluneční skvrny a protuberance. V promítacím sále shlédli 3D pořad o sluneční soustavě. Na závěr se ještě dozvěděli několik zajímavostí o tom, jak se dnes žije v okolí Černobylu - v místě, kde došlo v roce 1986 k havárii jaderné elektrárny. Exkurze byla pro žáky zajímavá a poučná.

 

Autosalon

Fotogalerie zde

Námět na tuto výstavu vznikl v matematice, kdy jsme počítali slovní úlohu o autech a žáci dostali za domácí úkol (dobrovolný) spočítat, kolik autíček vlastně doma mají. Součet všech ze třídy byl obrovský. Sečetli jsme, že žáci v naší třídě mají dohromady 1490 aut nebo všelijakých jiných dopravních prostředků!!! Tak nás napadlo, že je škoda alespoň některé z nich neukázat ostatním. Každý přinesl něco ze svých pokladůJ. Zapojila se i děvčata, také mají nějaký ten kousek nebo si je zapůjčila od sourozenců. Součástí tohoto projektu je i výuka s využitím dopravního tématu. V prvouce jsme procvičili dopravní značky a předpisy, zdůraznili bezpečnost!!! V matematice jsme počítali další sl. úlohy, sčítali, odčítali, násobili i dělili. V českém jazyce jsme psali zajímavosti o autech a četli příběh. A ve výtvarné výchově a v pracovních činnostech jsme malovali dopravní značky, auta, vyráběli z krabic a modelovali z plastelíny.                                                                                                                                       Žáci 2. třídy ZŠJF Otaslavice

"Mezi stěnami"

31. 5. 2019

Prevence šikany pro žáky šesté třídy

 

"Na hory"

27. 5. 2019

Prevence kyberšikany pro žáky deváté třídy

 

Poznávací výlet žáků 8. třídy do Prahy - 15. - 17. 5. 2019

Fotogalerie zde

Ve středu 15. května 2019 jsme se vydali vlakem do našeho hlavního města Prahy. Hned po příjezdu jsme se ubytovali a vydali se do Národního muzea, kde jsme měli objednaný program „Hej, Československo“. V muzeu se nás ujala průvodkyně, prohlédli jsme si dobové dokumenty a předměty, seznámili jsme se s důležitými událostmi, které se staly v Československu. Také jsme se byli podívat na další exponáty v muzeu. Od 14 hodin jsme byli na komentované prohlídce Národního divadla. Prošli jsme s průvodcem jednotlivá podlaží, viděli jsme základní kameny, poseděli jsme si v hledišti divadla a dozvěděli se, jak probíhala stavba divadla. Také jsme byli na terase, odkud je krásný pohled na Prahu. Dál jsme zamířili na jídlo a nákupy do nákupního centra Anděl.  Protože celý den pršelo, šli jsme do Hamleys, kde jsme si užili spoustu zábavy, svezli se na Benátském kolotoči a prohlédli si výstavu motýlů. Večer jsme byli v divadle Metro na představení Malý princ na Zemi. Příběh ztvárněný herci černého divadla byl plný hudby, tance a efektů. Na konci byla ukázka techniky černého divadla. Potom jsme se vydali na procházku Prahou a na Karlův most, kde se právě dnes konaly Svatojánské slavnosti NAVALIS, které jsou oslavou svatého Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Pozorovali jsme nasvícené lodě na Vltavě a čekali na ohňostroj, kterého jsme se ale nedočkali.

Ve čtvrtek ráno jsme jeli sportovat do Jump Areny na Zličín, kde jsme si zaskákali na trampolínách a vyzkoušeli spoustu dalších atrakcí. Po obědě jsme si byli chvíli zahrát v Kotvě v Zetku, kde je k dispozici sedm herních konzol. Odpoledne jsme byli v muzeu čokolády Chocotopia. Zde jsme se dozvěděli o historii kakaa jako nápoje a jeho cestě do Evropy a o vzniku čokolády. Hlavně jsme se těšili na ukázku výroby pravých belgických pralinek a na ochutnávku. Prohlédli jsme si také voskové figuríny v muzeu a zahráli si šifrovací hru, která nás po vyluštění a získání kódu pustila do Faustova domu. Z muzea jsme zamířili na prohlídku Staroměstského náměstí, kde jsme se vyfotili s obřími plyšáky. Pěšky jsme šli na Pražský hrad, prohlédli si chrám svatého Víta, Zlatou uličku a sešli dolů vinicemi na Malostranskou. Potom jsme byli v kostele u Pražského jezulátka, u zdi Johna Lennona a lanovkou jsme vyjeli na Petřín. Byli v zrcadlovém bludišti i na rozhledně a prošli jsme se i zahradami a kolem hvězdárny.  Po večeři jsme zamířili na Vyšehrad, kde jsme prošli vyhlídkovou trasu, odkud byl krásný pohled na řeku Vltavu a její mosty, panorama Pražského hradu i další osvětlené památky. Z Vyšehradu jsme seběhli dolů na nábřeží a jeli tramvají na ubytovnu.

V pátek se konečně zlepšilo počasí. Vydali jsme se do Valdštejnské zahrady, na nábřeží a do Muzea Karlova mostu na plavbu lodí a komentovanou prohlídku muzea. Z paluby vyhlídkové lodi jsme poznali „Pražské Benátky“. Propluli jsme kolem Karlova mostu, Čertovkou, k Mánesovu mostu a zpět. Na lodi nám vytrávilo a šli jsme se naobědvat do restaurace Vidličky a nože. Protože nám ještě zbyl čas, byli jsme si ve stanici přírodovědců na Andělu prohlédnout klokany, koně, kozy, papoušky a další zvířata. Potom jsme si už jen vyzvedli zavazadla a odjeli metrem na nádraží. Výlet jsme si pěkně užili, i když nám počasí moc nepřálo.

 

Beseda s hasiči

7. 5.  a 13. 5. 2019

Pro žáky druhé a šesté třídy

 

Den Země 26. 4. 2019

Fotogalerie zde

V pátek 26. 4. 2019 se na naší škole uskutečnil Den Země. Děti byly rozděleny do 7 skupin. Úkolem každé skupiny bylo vymyslet název, pokřik a nakreslit erb. Paní učitelky si pro žáky připravily 7 stanovišť, které děti postupně procházely a plnily zajímavé úkoly.

 

"SAMI"

25. 4. 2019

Prevence poruch příjmu potravy pro žáky sedmé třídy

 

Vítání jara 17. 4. 2019

Fotogalerie zde

Tak jako v minulých letech nás i letos čekalo rozloučení se zimou a přivítání jara. Tento projekt s názvem „Vítání jara“ je určený pro děti z I. – III. třídy a probíhá každý rok na „škaredou středu.“ Letos jsme se sešli 17. 4. 2019. Po chladných dnech se na nás konečně usmálo sluníčko a den se velmi vydařil. Děti dostaly za úkol přinést větvičky, které hned po příchodu do školy zdobily různými barevnými květy a připravovaly se na slavnostní pochod vesnicí. V čele celého průvodu nesli chlapci „smrtku“ nebo také „morenu,“ která představovala symbol zimy. Uprostřed průvodu šla slavnostně vystrojená královna. Na konci kráčel král (přestrojená dívka), který nesl „májíček“ jako symbol jara. Za pokřiku lidových říkadel se průvod přesunul až k místnímu potoku, kde jsme Morenu hodili do vody a rozloučili se tak se zimou. Na paloučku děti z pěveckého sboru i za přítomnosti dětí z mateřské školy přivítaly jaro tanečním a pěveckým vystoupením. Za zpěvu a rozzářeného sluníčka jsme se vraceli plní radosti zpět do školy.

 

Den naruby 27. 3. 2019

Fotogalerie zde

Ve středu 27. března 2019 proběhl u nás ve škole již „tradiční“ DEN NARUBY. Den, kdy si každý z IX. třídy mohl vyzkoušet být učitelem. Žáci byli rozděleni do dvojic a společně se na hodiny připravovali, aby podali nejlepší výkon. O přestávkách si děti vyzkoušely, jaké je to stát na dozoru na chodbě. Celá akce se vydařila, deváťáci byli šikovní. Paní učitelky z prvního stupně je hodnotily velice kladně.

 

Sluníčkový den 20. 3. 2019

          Ve středu 20. 3. 2019 se sešly děti I. a II. třídy a jejich paní učitelky společně v I. třídě, aby si připomněly příchod jara projektem „Sluníčkový den.“ Všechny děti i paní učitelky si připravily krásné kostýmy, které představovaly symboly jara. Na úvod zazněla básnička „O sněžence“ a děti se předvedly ve svých kostýmech. Po rozdělení do šesti skupin celé dopoledne soutěžily, hádaly hádanky s jarní tématikou, poznávaly vybrané druhy ptáků podle vzhledu i jejich hlasu, naučily se novou jarní písničku a pantomimou napodobovaly zvířátka a další jarní symboly. V tělocvičně potom proběhly závody družstev, jako žabí štafeta, podbíhaná zvířátek, jízda kobylek a krabí přetlačovaná, kde si změřily své síly, obratnost a rychlost.

          Na závěr celého projektu si děti poslechly jarní pohádku „O fialce“, kterou výtvarně ztvárnily. A jak to všechno dopadlo?

 

 

Pořadí

Název skupiny

Body

1.

Sněženky

34

2.

Duháci

30

3.

Řeka

28

4.

Jaro

27

4.

Srnky

27

5.

Sluníčka

26

 

 

 

Lyžařský výcvikový zájezd 4. - 8. 3. 2019

Fotogalerie zde

KOUTY NAD DESNOU

POČET DĚTÍ: 18

VEDOUCÍ KURZU: M. ŠPAČKOVÁ

PEDAGOGICKÝ DOHLED: V. ŠPAČKOVÁ, M. ŠPAČKOVÁ, V. LEITGEB

Ve dnech 4. - 8. 3. 2019 se 18 žáků osmé a deváté třídy zúčastnilo lyžařského zájezdu v Jeseníkách. Ubytovaní byli v penzionu Kouty, který se nachází přímo pod sjezdovkou. I přes malé obavy nám počasí vyšlo a sníh vydržel až do konce kurzu. Žáci byli rozděleni do 3 skupin podle výkonnosti. Ve středu jsme měli odpočinkové odpoledne, a tak jsme si zahráli bowling. Ve čtvrtek večer jsme oslavili svátek Tomášů a dali si pizzu v nedaleké pizzerii. Cílem zájezdu bylo zdokonalení jízdy na lyžích a snowboardu, což se všem žákům povedlo na výbornou.

 

Lyžařský běžecký kurz 11. - 15. 2. 2018

 

 

 Fotogalerie zde

 

Nová Ves u Rýmařova

 

Kurz proběhl v termínu od 11. – 15. 2. 2019 a zúčastnilo se ho 28 žáků  ze IV. V. a VI. třídy. Žáci byli ubytovaní v Chatě Na Vyhlídce v Nové Vsi - Dolní Moravici. V letošním roce  bylo opět v okolí na běžeckých trasách dostatek sněhu, takže si všichni běžkování dostatečně užili. Všichni lyžaři si zaslouží velkou pochvalu, protože  bez problémů zvládli celý výcvik a na běžkách trávili denně minimálně 2 hodiny dopoledne i odpoledne. Celý týden nás provázel Valentýn a žáci průběžně dostávali valentýnská srdíčka jako odměnu za výcvik, úklid a jiné soutěže. Program vyvrcholil čtvrtečním svátkem, kdy jsme podnikli výlet na běžkách do Karlova a večer proběhla diskotéka s předáváním vyrobených valentýnek. Týdenní pobyt jsme zakončili pátečním závodem a ve zdraví jsme se vrátili domů.

 

Lyžařský výcvikový kurz 21. - 25. 1. 2019

 Fotogalerie zde

HORNÍ BEČVA, CHALUPY NA RALIŠCE

POČET DĚTÍ: 15

VEDOUCÍ KURZU: V. ŠPAČKOVÁ

PEDAGOGICKÝ DOHLED: V. ŠPAČKOVÁ , M. ŠPAČKOVÁ

 

Ve dnech 21. -25. 1. 2019 se 15 žáků sedmé třídy zúčastnilo lyžařského kurzu v Beskydech. Ubytovaní byli v Chalupách na Rališce, které se nachází asi 100 metrů od sjezdovky. V letošním roce byly ideální podmínky pro lyžování a tolik sněhu, kolik jsme tu asi nikdy nezažili. První tři dny k tomu ještě krásně svítilo sluníčko. Letos jsme lyže nechali doma a všechny děti se po celý týden učili jízdě na snowboardu. Ve středu jsme měli odpočinkové odpoledne a unavené svaly jsme zregenerovali ve wellness centru hotelu Duo. Všichni žáci zvládli výcvik perfektně a až na malé zranění v podobě naražených zápěstí a modřin na kolenou jsme se ve zdraví vrátili domů.

 

Vánoční slavnost

 Fotogalerie zde

Ve čtvrtek 20. prosince 2018 dopoledne proběhla v tělocvičně školy každoroční vánoční slavnost. Žáci i učitelé mohli tak strávit příjemné předvánoční dopoledne v hudebním duchu. Předvedli se žáci, kteří hrají na hudební nástroje, školní pěvecký sbor, jednotlivé třídy s připraveným hudebním programem a nechybělo ani pár slov o vánočních zvycích a dávno zapomenutých tradicích. Slavnost navštívili také zástupci obce včetně pana starosty a některých členů sdružení rodičů.

 

 

 

Turnaj v piškvorkách

21. 12. 2018

 

 

Soutěžilo 23 žáků sedmé a osmé třídy.

 

       

Vánoční pošta

12. - 18. 12. 2018

 

Dopisů a přání bylo napsáno celkem 456. Z toho  361 přání pro žáky 95 přání pro zaměstnance. Všechna přáníčka byla pro žáky předána na ŠKOLNÍ VÁNOČNÍ SLAVNOSTI třídním učitelům, kteří je rozdali ve svých třídách na následné třídní vánoční besídce. Zaměstnancům školy byla pošta samozřejmě předána také.

"Mezi nimi"

13. 12. 2018

Prevence pohlavně přenosných chorob pro žáky deváté třídy

 

 

 

Sté výročí vzniku republiky

 exkurze žáků 7., 8. a 9. třídy do Brna

5. 12. 2018

 

 Fotogalerie zde

Ve středu 5. prosince jsme se vypravili do muzea v Brně na výstavu k 100. výročí vzniku Československa a výstavu „Chvála sběratelství“. Rozdělili jsme se na dvě skupiny, každá začala jednou z výstav. Seznámili jsme se s historií sběratelství od vzniku kabinetů kuriozit až po moderní způsob vystavování exponátů a viděli spoustu zajímavých živočichů. Na výstavě k 100. výročí vzniku republiky žáci plnili různé úkoly podle pracovních listů. Každá skupinka potom zpracované téma předvedla ostatním.  Po výstavě v muzeu jsme si dali oběd, prošli se městem a také byl čas na nákup dárků na Vánočních trzích.

"Na hraně"

5. 12. 2018

Prevence manipulativního jednání pro žáky osmé třídy

 

Sluňákov - exkurze žáků 7. a 8. třídy

17. 10. 2018

 

 

 Fotogalerie zde

Ve středu 17. 10. 2018 jsme se vypravili do centra ekologické výchovy ve Sluňákově. Moderní nízkoenergetický dům se nachází na okraji Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví v Horce nad Moravou. Hned po příchodu se nás ujaly dvě lektorky, které nás provázely programem "Ptáčci zpěváčci". Formou hry „šestý smysl“ jsme si vyzkoušeli, jak umíme odhadnout, co si myslí spolužáci. Dále jsme se seznámili s nejběžnějšími druhy ptáků. Lektorky nás rozdělily do skupinek a my jsme měli možnost stát se „odborníky“ na šest vybraných druhů ptáků, o kterých jsme ostatním formou přednášky sdělili základní informace i zajímavosti z jejich způsobu života. Potom jsme se vydali ven do přírody a pozorovali dalekohledy. Na závěr jsme si ve skupinkách vyzkoušeli stavbu ptačí budky. Po obědě jsme se ještě prošli lužní krajinou Pomoraví. Na vycházkovém okruhu jsou umístěny netradiční herní prvky, odpočinková posezení a zajímavé umělecké stavby českých výtvarníků – Sluneční hora snů, Ohniště zlaté spirály, Lesní chrám a Rajská zahrada. Celý den bylo krásné počasí a výlet jsme si pěkně užili.

 

Sportovní den

 

 

 Fotogalerie zde


Ve čtvrtek, 27.9.2018 se konal Sportovní den pro žáky. Akce se uskutečnila v rámci Evropského týdne sportu, který má za úkol zvýšit množství pohybové aktivity mezi populací. Nejprve jsme si představili 10 sportů, řekli si něco málo o pravidlech a významných osobnostech. Pozornost jsme věnovali klasickým sportům, jako jsou fotbal, basketbal nebo atletika, ale i sportům, se kterými se jen tak nesetkáme, například golf nebo parkour. Každému sportu jsme věnovali jednu disciplínu, ve kterých se utkali žáci I.-VIII. třídy ve třech kategoriích. Organizace a role rozhodčích se ujali deváťáci, kteří se do daného sportu stylizovali i oblečením. Na závěr sportovního dne jsme všichni společně, nejen žáci, ale i učitelé, uběhli maraton - 42,195 km. Akce se velmi vydařila, děkujeme všem organizátorům a žákům za jejich výkony.

 

1.      Kategorie – I.+II. TŘÍDA

Kluci    1.místo: Jindřich Pytlík           Holky   1.místo: Klára Jansová

            2.místo: Michal Pavlas                      2.místo: Michaela Vlachová

            3.místo: Dominik Ruszó                     3.místo: Sylva Svozilová

 

2.      Kategorie – III.-V. TŘÍDA

Kluci    1.místo: Martin Piňos            Holky   1.místo: Katka Hlobilová

            2.místo: Jakub Ouřecký                     2.místo: Tereza Havlíčková

            3.místo: Lukáš Konšel                        3.místo: Natálie Jozková

 

 

3.      Kategorie – VI.-VIII. TŘÍDA

Kluci    1.místo: Martin Grulich         Holky   1.místo: Natálie Veselá

            2.místo: Adam Urbánek                     2.místo: Nela Sokolová

            3.místo: František Pytlík                    3.místo: Aneta Vytásková

 

Dlouhé Stráně exkurze žáků 8. a 9. třídy 

24. 9. 2018

 Fotogalerie zde

 V pondělí 24. září 2018 se žáci 8. a 9. třídy zúčastnili exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Jeli jsme vlakem do Koutů nad Desnou a odtud autobusem na Dlouhé Stráně. Zde žáci nejdříve viděli  film o vodních elektrárnách ČR, dále následovala prohlídka elektrárny. Na závěr jsme si obešli horní nádrž, i když chvílemi sněžilo a foukal vítr. Potom jsme navštívili restauraci v Koutech nad Desnou a vlakem odjeli zpět do Prostějova.

Školní rok 2017/2018 - akce, projekty

 

Projekt  „Putování s dinosaury“ 2018

informace

Výlet žáků 6. a 7. třídy do Jeseníků

Fotogalerie zde 

Ve dnech 14. a 15. června jsme jeli na výlet do Jeseníků. Ve čtvrtek ráno jsme přijeli do Ostružné, odkud jsme se vydali na chatu Paprsek. Cestou jsme se občerstvili borůvkami a na Paprsku jsme si dali oběd. Potom následovala cesta zpátky do Ostružné a ubytování v areálu Skiland. Před večeří jsme si zaplavali v bazénu se slanou vodou, potom jsme využili atrakce v areálu - různé houpačky, lanovky, prolézačky. Později večer následovalo opékání u ohně. V pátek jsme si zahráli bowling a zaskákali jsme si na trampolínách. Výlet jsme si pěkně užili.

 Návštěva hvězdárny v Prostějově 11. 6. 2018

 

Fotogalerie zde 

 

V pondělí 11. června jeli žáci deváté třídy na hvězdárnu do Prostějova. Prohlédli si dalekohledy v kopuli hvězdárny, pozorovali sluneční skvrny a protuberance. V promítacím sále shlédli pořad o sluneční soustavě. Dále se seznámili s nejznámějšími hvězdami a souhvězdími. Na závěr mohli vidět spoustu zajímavých pokusů z optiky. Exkurze byla poučná a zajímavá.

 

Poznávací výlet žáků 8. třídy do Prahy - 16. - 18. 5. 2018

Fotogalerie zde 

Ve dnech 16. - 18. května 2018 jsme se vydali na školní výlet do Prahy. Během prvního dne jsme se prošli přes Chotkovy sady, Pražský hrad a Chrám svatého Víta až k muzeu čokolády Choco-Story, kde nás nejvíce zaujala ukázka výroby pravých belgických pralinek a ochutnávka různých druhů čokolády. Potom jsme se přesunuli do OD Kotva - Zetka, kde je herní zóna s konzolemi Xbox, které jsou k dispozici zdarma. Zde se zdrželi zejména kluci, kteří si zahráli hry a vyfotili se s youtuberem Jirkou Králem. Holky se přesunuly do Palladia na nákupy. Po cestě na ubytování v Křesťanském domě u sv. Ludmily jsme se ještě prošli přes Staroměstské náměstí, Karlův most až na Kampu, kde jsme se fotili u velkých bronzových miminek.

Druhý den jsme si dali snídani a kafe ve Sturbucks na Václaváku a přesunuli se do Jump-parku. Tam jsme si užili plno srandy na trampolínách a interactivní horolezecké zdi. V našem programu nesmělo chybět Hamleys – největší hračkářství v České republice, které nabízí spoustu atrakcí nejen pro malé děti. Večer jsme se vydali na divadelní představení Deja vu Černého divadla Metro. Představení nás bavilo, hlavně i proto, že bylo interaktivní a někteří z nás si dokonce vyzkoušeli roli černodivadelního herce přímo na jevišti. Večer jsme se pokochali krásným výhledem z Vyšehradu.

Poslední den jsme se nasnídali přímo v zahradách na Petříně. Potom nás čekala  prohlídka Národního divadla, kde jsme se dozvěděli plno zajímavostí. Další bod na programu byla zeď Johna Lennona a společný oběd v restauraci Vidličky a nože. I přes malou nepřízeň počasí jsme si výlet užili.

 

Sportovní den 11. 5. 2018

Vyhodnocení první tři místa

Fotogalerie zde 

„Mami! Tati! Do toho!“, přesně v tomto duchu se neslo páteční odpoledne na hřišti v Otaslavicích. Své síly si poměřilo 47 dětí a rodičů, kteří společně soutěžili v sedmi disciplínách: sprint 60m, sedy lehy, kliky, trojskok z místa, hod medicinbalem a skoky přes švihadlo a běh 500 m. Většina z těchto disciplín je součástí OVOV – Odznaku všestrannosti olympijských vítězů, kterého se naše škola pravidelně zúčastňuje a dosahuje výborných výsledků. Děti byly rozdělené do 3 kategorií podle věku. Pro první 3 z každé kategorie byly připraveny krásné ceny. Po celou dobu panovala skvělá atmosféra. Naše poděkování patří celému učitelskému sboru za organizaci a pomocníkům z řad žáků. Akci jsme si všichni krásně užili a doufáme, že si toto odpoledne příští rok zopakujeme.

 

 

Sluníčkový den 2018

informace

Lyžařský běžecký kurz 12. - 16. 2. 2018

 Fotogalerie zde

Kurzu se zúčastnilo 29 žáků ze 4., 5. a 6. třídy. Děti byly ubytovány již tradičně v Chatě Na Vyhlídce v Nové Vsi – Dolní Moravici. V letošním roce nám počasí přálo, každý den připadl čerstvý sníh. Žáci byli rozděleni do dvou družstev – podle zkušeností a výkonnosti. Dopoledne jsme většinou trávili na stadionu, kde si děti pomocí různých cvičení osvojovaly nové dovednosti. Odpoledne patřila výšlapům především lesní cestou. Ve čtvrtek jsme se vydali na delší výlet až do Karlova pod Pradědem. Pestrý byl i doprovodný program, který byl věnován probíhajícím olympijským hrám. V pátek se konal závod jednotlivců ve skiatlonu, na který se děti oblékly do barev české trikolory. Po výborném obědě jsme společně fandili Martině Sáblíkové v závodu na 5000 m. Všichni si zaslouží velkou pochvalu za skvělé výkony nejen v závodu. Už se těšíme na příští rok.

Výsledky závodu:

Místo

1.  skupina

2.  skupina

1.

Adam Svoboda

Matyáš Kupka

2.

Jaromír Vozihnoj

Lenka Mézlová, David Konšel

3.

Šárka Kaplánková, František Pytlík

Lukáš Konšel

4.

Tereza Kašpárková

Eliška Buriánková

5.

Natálie Veselá

Nela Sokolová

6.

Darek Oberreiter

Jakub Žondra

7.

Karolína Konšelová

Ema Znojilová

8.

Petr Meisner

Karolína Veselá

9.

Jana Vlachová

Jakub Kolařík

10.

Jiří Klobouk

Karolína Vystavělová

  

Beseda o kyberšikaně - 8. 1. 2018

Dne 8. 1. 2018 proběhla v naší škole beseda s Policií ČR na téma "kyberkriminality". Beseda byla určena žákům 6. - 9. tříd.

"Ze Západu na Východ" - Olomouc - 20. 12. 2017

Dne 20. 12. 2017 jsme s žáky šesté třídy navštívili ve Vlastivědném muzeu Olomouc výstavu "Ze Západu na Východ". Výstavu o "Hedvábné cestě" a obchodních cestách se zbožím z Evropy do Indie, Číny atd. Při té příležitosti jsme navštívili i Korunní pevnůstku (součást opevnění města Olomouc) a v předvánočním čase jsme nemohli nenavštívit také vánoční trhy v centru města.

Beseda o kyberšikaně - 19. 12. 2017

Dne 19. 12. 2017 proběhla v naší škole beseda pro žáky 9. třídy o kyberšikaně s organizací Podané ruce.

 

Krabice od bot aneb děti darují dětem

 Fotogalerie zde

Vánoce jsou svátky, kdy si lidé obvykle dávají dárky. Největší radost z této tradice mají pochopitelně děti. Bohužel ne všechny mají to štěstí, aby pod stromečkem nějaké dárky našly.

Organizace Schools United přišla s projektem Hrdá škola, v rámci kterého proběhla od 27. 11. do 1. 12. ve všech zúčastněných školách charitativní akce s názvem Krabice od bot. Do tohoto zajímavého projektu se zapojila i naše Základní škola nadporučíka letectva Josefa Františka v Otaslavicích. Akce měla za cíl potěšit děti z chudších rodin a azylových domů a připravit jim tak krásnější Vánoce.

 Děti po celý týden nosily „krabice“, které obsahovaly hračky (nové i starší), předměty pomáhající rozvoji talentu, hezké neobnošené oblečení a dětskou bižuterii. Starší žáci všechny nasbírané věci roztřídili, krabice zabalili do vánočního papíru a všechno jsme to odvezli do nejbližšího sběrného místa v Prostějově.

Celkem se zapojilo 71 žáků a nasbíralo se cca 50 krabic.

Co si o celé akci myslí hlavní organizátorka v ZŠJF Otaslavice Renata Glacnerová? „Mile mě překvapilo, kolik dětí a rodičů se zapojilo a kolik krásných věcí poslali. Starší žáci ve svém volném čase pomáhali s balením dárků a dokonce přinesli i vlastní balicí papíry.“

Každý dobrý skutek, který vykouzlí úsměv na dětské tváři, pomáhá měnit náš svět k lepšímu.

 

Halloweenské nocování 2017

 

 Fotogalerie zde

Zpestření podzimních dnů oslavou Halloweenu je pro naši Základní školu v Otaslavicích v podstatě tradicí, 3. listopadu 2017 tam totiž proběhl už dvanáctý ročník této akce. I přesto se však jejím organizátorům z řad učitelského sboru a sdružení rodičů daří vymýšlet každý rok něco nového a originálního, čím překvapí i účastníky z minulých let. Tentokrát byl hlavní program s přespáním ve škole připraven pro žáky z prvního stupně, a aktivně se museli zapojit také jejich rodiče. Po setmění se všechny přihlášené dvojice (dítě + dospělý), často v nápaditých strašidelných kostýmech, sešly před školou. Na úvod předvedla své vystoupení v podobě akčního strašidelného tance malá strašidla z prvního stupně.

Následovala stezka odvahy, která měla letos obzvlášť tajemnou atmosféru. Při této příležitosti totiž v obci nesvítila jediná pouliční lampa. V průběhu cesty na děti čekalo překvapení, které nenabízel nikdo jiný než různá strašidla, duchové a čarodějnice. Tato část Halloweenu byla určena pro dvojice dítě + rodič.

Všichni nakonec skončili v místním amfiteátru, který už na dálku zářil svou bohatou výzdobou. Její podstatnou součástí byla i vernisáž vyřezávaných dýní, spojená se soutěží o „Top dýni“, jak už je pro tuto slavnost také tradicí. V průběhu celého venkovního programu se také mohli návštěvníci, kterých se jako vždy sešlo opravdu hodně, zahřát výborným punčem.

Pro rodiče a další návštěvníky už tímto program skončil, děti z prvního stupně se mohly ještě těšit na výzdobu třídy a přípravu rautu a hlavně tolik očekávané přespání ve škole do druhého dne.  „Myslím, že to byla tak jako každý rok opravdu vydařená akce. Chtěl bych také poděkovat všem pořadatelům a především členům sdružení rodičů, a doufám, že to tak bude pokračovat i v dalších letech.“ sdělil nám ředitel školy Vladimír Leitgeb.

 

Exkurze "Svět techniky" Ostrava -  říjen 2017

Fotogalerie zde

V říjnu se 42 žáků šesté až deváté třídy zúčastnilo exkurze do Ostravy. Navštívili jsme výstavu „Svět techniky“. Prohlédli jsme si Svět vědy a objevů, Svět civilizace, Svět přírody a viděli film „Svět z ptačí perspektivy“. Žáci si mohli v daném prostoru sami nebo po skupinách vyzkoušet všechno, jak dlouho chtěli. Mohli si tu hrát, objevovat i odpočívat. Na výstavě ve „Světě vědy a objevů“ byla spousta informací z oblastí vědy, také možnost poslechnout si a podívat se na několika místech na kratší filmy (o superpočítači, o nanovláknech, atd.), dále možnost vidět a vyzkoušet si řadu fyzikálních pokusů a dozvědět se něco zajímavého z oblasti medicíny - různé pohledy na lidské tělo. Hodně zajímavých chemických a fyzikálních pokusů jsme viděli a také si sami mohli vyzkoušet v „Divadle vědy“. Ve „Světě přírody“ bylo mnoho informací o zvířatech, o tom jak a kde žijí, o jejich mláďatech atd. Ve „Světě civilizací“ jsme viděli, jak žijí lidé v různých místech a v jakých podmínkách. Exkurze byla jistě zajímavá a poučná. Snad se žákům líbila a odnesli si hodně nových poznatků.

 

Školní rok 2016/2017 - akce, projekty

 Návštěva hvězdárny v Prostějově 23. 6. 2017

Fotogalerie zde

V pátek 23. června jeli žáci deváté třídy na hvězdárnu do Prostějova. Prohlédli si dalekohledy v kopuli hvězdárny a ve chvílích, kdy nebyla oblačnost, pozorovali sluneční skvrny a protuberance. V promítacím sále shlédli pořad o Mléčné dráze, naší galaxii, v níž se nachází Slunce se sluneční soustavou. Dále se seznámili s nejznámějšími hvězdami a souhvězdími severní oblohy.

 

Výlet žáků 6. a 7. třídy do Olomouce - 15. - 16. 6. 2017

Fotogalerie zde

Ve čtvrtek 15. června 2017 se žáci šesté a sedmé třídy s třídními učitelkami vydali vlakem do Olomouce a potom autobusem do Horky nad Moravou. Odtud se šlo pěšky na Loveckou chatu. Hned po ubytování se všech ujaly lektorky, které připravily super program. Nejvíc se líbila dopolední střelba z luků (Archery). Po obědě následovala „Pevnost Boyard“. Ve skupinkách bylo nutné splnit spoustu zajímavých úkolů a soutěží. Žáci postupně získávali klíče a indicie, které jim pomohly dostat se do finále soutěže. K večeru jsme všichni u ohně opékali špekáčky a zazpívali si u kytary. V pátek pršelo a my jsme se přesunuli do ZOO v Olomouci. Svezli jsme se safari-vláčkem, prohlédli jsme si žirafy, opice, kočkovité šelmy, klokany a mnoho dalších zvířat. Někteří zdolali i výstup na rozhlednu. Nejvíc času jsme strávili ve výběhu koz krmením a focením. Výlet se vydařil.

 

Škola v přírodě Karlov pod Pradědem 12. 6. – 16. 6. 2017

Fotogalerie zde

V letošním roce se školy v přírodě zúčastnilo 52 žáků. Ubytovaní jsme byli v Karlově pod Pradědem v hotelu Moravice.  Pokoje byly vždy pro 6 dětí, součástí hotelu byl i vnitřní bazén, který měl velký úspěch.  Ke sportovním aktivitám jsme využívali travnatou plochu u hotelu a lanové centrum s dětským hřištěm. Podnikli jsme také několik výletů. Hned v pondělí jsme navštívili Expozici času ve Šternberku, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí např. z vesmíru. V úterý jsme si prohlédli Lázně Jeseník a vyzkoušeli chůzi bosky s masáží chodidel. Uprostřed týdne nás čekala náročnější turistická túra, kde jsme úspěšně zvládli trasu 10 km a došli téměř na vrchol hory Praděd. Ve čtvrtek odpoledne jsme se přenesli do hluboké pravěké minulosti a na velké taneční párty všichni využili své nasbírané cenné pravěké nálezy, které směnili za lákavé odměny. Také v pátek po odjezdu z hotelu byl program nabitý – stihli jsme navštívit hrad Sovinec, nakoupit zde dárečky pro celé rodiny a poslední zastavení před cestou domů byla Pradědova galerie s krásnými vyřezávanými sochami v nedalekém Jiříkově.

 

"Pyžamový den" 9. 6. 2017

Fotogalerie zde

 

Buďme všichni veselí v pyžamku i v posteli.

I když žádný nespíme, v pyžamku se učíme…

Dne 9. 6. 2017 proběhl v 1. třídě zábavný projekt „Pyžamový den.“ Děti přišly do školy v pyžamech a přinesly si s sebou knížku do postýlky, polštářek a svého plyšového spacího kamaráda.   Projekt byl zaměřen na zásady zdravého životního stylu, denního režimu, význam spánku lidí i zvířat a také na význam dobré nálady a psychické pohody. Hned na začátku 1. hodiny se uskutečnila módní přehlídka o nejzajímavější pyžámko. Děti se během celého dopoledne v pestrém programu naučily básničku, společně si přečetly pohádku, poslouchaly a zpívaly ukolébavky.  Také nechyběla ani rozcvička jako důležitá součást protažení a nastartování těla. Rozvinula se i poutavá diskuze o snech a o tom, co nedělat před spaním. Ve 2. hodině jsme si vyprávěli o lidech, kteří nedobrovolně tráví celé dny v pyžamech. Děti se seznámily s nemocničním klaunem a s významem dobré nálady a psychické pohody. Také se staly módními návrháři pyžamek a nočních košilek. Ve 3. hodině jsme se zaměřili na pohádky. Děti sledovaly krátkou pohádku, soutěžily v poznávání pohádkových kamarádů. Prezentovaly knihy, které si doma čtou před spaním. Na konci pyžamového dne jsme se přesunuli do tělocvičny, kde si společně s plyšovými kamarády zacvičily a utkaly se v polštářové a plyšákové bitvě. Dětem se tento den moc líbil a pohodlí pyžam si náležitě užívaly.

 

Poznávací výlet žáků 8. třídy do Prahy - 17. - 19. 5. 2017

Fotogalerie zde

Ve dnech 17. – 19. května 2017 jsme se vydali vlakem do našeho hlavního města Prahy. Během výletu jsme si prošli Petřín a zahrady, byli jsme v zrcadlovém bludišti i na rozhledně, odkud byl krásný pohled na sluncem osvětlené věže a budovy. Z Petřína jsme šli pěšky směrem ke Strahovu a dolů na Malostranské náměstí. Také jsme byli v muzeu čokolády Choco-Story, kde jsme se dozvěděli o historii kakaa, o vzniku čokolády, včetně jejího zpracování a hlavně jsme se těšili na ukázku výroby pravých belgických pralinek a na ochutnávku. Po večeři jsme si prohlédli Letnou a kyvadlo, Chotkovy sady a letohrádek královny Anny. Tramvají jsme se svezli k Národnímu divadlu, prošli jsme si Kampu a Karlův most. Další den jsme se vydali do Muzea Karlova mostu. Z paluby vyhlídkové lodi jsme poznali „Pražské Benátky“. Projeli jsme kolem Karlova mostu, Čertovkou, k Mánesovu mostu a zpět. Viděli jsme panorama Pražského hradu, budovu divadla a další zajímavosti. Odtud jsme se přesunuli do restaurace na oběd a potom do Jump Parku na Jarově. Zde jsme měli hodinu skákání s trenérem a všem se to moc líbilo, vydrželi bychom tam i déle. Večer jsme prošli nádvoří Pražského hradu. Prohlédli jsme si Chrám svatého Víta, baziliku svatého Jiří a kašny na nádvoří. Poslední den jsme zamířili na Staroměstské náměstí, kde jsme si koupili nějaké suvenýry na památku a šli do muzea Kampa na výstavu díla Adolfa Borna. Průvodkyně nás nejprve vzala na terasu muzea. Z terasy byl pěkný výhled na řeku a památky Prahy. Potom nám pověděla zajímavosti o některých dílech A. Borna a ve workshopu jsme si ve dvojicích vyzkoušeli ztvárnit cestování na ostrovy, jejichž jména a obyvatele jsme si vylosovali. Po výstavě jsme šli  na oběd do Palladia a odtud se přesunuli do OD Kotva - Zetka, kde je herní zóna s konzolemi Xbox, které jsou k dispozici zdarma. Výlet byl super.

 

Týden pro zdraví 2. - 5. 5. 2017

Fotogalerie zde 

V květnu proběhl v naší škole projekt „Týden pro zdraví“ se zaměřením na prevenci a osvětu zdravého životního stylu. Zakončen byl sportovním dnem, kdy si děti vyzkoušely netradiční sportovní disciplíny, utkaly se v soutěžích a řešily kvízy.

Součástí tohoto projektu byla soutěž v tvorbě prezentací na téma „ Zdravý životní styl“ a výtvarná soutěž „Ovoce a zelenina“.

Vyhodnocení sportovního dne

Vyhodnocení výtvarné soutěže 

Soutěž v tvorbě prezentací - vyhodnocení

1. místo: Iva Hlaváčková

2. místo: Aneta Vytásková

3. místo: Jakub Procházka

 

SLUNÍČKOVÝ DEN 2017

 

V úterý 21. března se sešli žáci 1. a 2. třídy společně v jedné třídě, aby zahájili projekt „Sluníčkový den“. Všechny děti přišly v nějakém originálním jarním kostýmu. Po zahájení hádankou a pěknou písničkou jednotlivě vystupovaly a svůj jarní převlek předváděly ostatním. Po té byly děti rozděleny do skupinek a jejich prvním úkolem bylo vymyslet jarní název. Na další úkoly se všichni přesunuli do tělocvičny. Hned prvního úkolu se skupinky zhostily velmi zodpovědně a nacvičily tanec na hudbu známé písničky „Sluníčko“. Jejich taneční improvizace byly mimořádně zdařilé. Poté následovalo hádání hádanek. Správné odpovědi psali žáci na tabulky, a pokud uhodli, získali pro svůj tým „sluníčko“. Posledním úkolem v tělocvičně bylo pomocí pantomimy předvést předložená slova. Po návratu do třídy a ke klavíru se všichni společně naučili krásnou jarní písničku „Zvonky“. Soutěžní klání ve skupinách pokračovalo dál, tentokrát hádáním hlasů našich nejznámějších ptáků. Na závěr zbýval poslední úkol, nakreslit ilustraci k předloženému textu, kde žáci ukázali, jak umějí číst s porozuměním. A jak to celé dopadlo? Vyhrála skupina, která za celé dopoledne nasbírala nejvíce sluníček. Rozdíly ve výsledcích byly nepatrné, a tak si všechny děti zasloužily sladkou odměnu.

 

Lyžařský výcvikový kurz 20. - 24. 2. 2017

HORNÍ BEČVA, CHALUPY NA RALIŠCE
POČET DĚTÍ: 18
VEDOUCÍ KURZU: V. ŠPAČKOVÁ
INSTRUKTORKA SNOWBOARDINGU: M. ŠPAČKOVÁ

Lyžařský běžecký kurz 6. - 10. 2. 2017

 

Kurz proběhl v termínu od  6. – 10. 2. 2017 a zúčastnilo se ho 22 žáků ze IV. a V. třídy. Žáci byli ubytovaní v Chatě Na Vyhlídce v Nové Vsi - Dolní Moravici. V letošním roce bylo v okolí na běžeckých trasách dostatek sněhu, takže si všichni běžkování dostatečně užili.  Žáci byli rozdělení do dvou družstev – podle zkušeností a výkonnosti. Všichni si zaslouží velkou pochvalu, protože bez problémů zvládli celý výcvik a na běžkách trávili denně minimálně 2 hodiny dopoledne i odpoledne. Pestrý byl i doprovodný program. Ve skupinách vznikly pěkné humorné básničky se zimní tématikou, předváděla se pantomima a jeden den byl zaměřený karnevalově   vyrazili jsme do stopy ve stejných veselých svetrech. Všichni si týdenní pobyt na horách bezvadně a ve zdraví užili, zdokonalili své lyžařské dovednosti a už se těší na příští rok.

 

Barevný týden 9. - 13. 1. 2017

      Naše škola se zapojila do projektu Hrdá škola, který pořádá organizace SCHOOLS UNITED. Cílem tohoto projektu je  oživit studentský život ve školách a zahnat každodenní stereotyp. Jednou z aktivit je také Barevný týden, který proběhl ve všech školách současně v týdnu od 9. do 13. ledna.

Úkolem žáků bylo přijít každý den oblečení ve vybraných barvách ( pondělí - modrá, úterý - zelená, středa - červená, čtvrtek - puntíky a proužky, pátek - růžová a fialová).

Akce se žákům i učitelům líbila a většina z nich se zapojila. Na konci roku budou vylosovány 3 školy, které za splnění těchto akcí vyhrají super ceny.

 

školní rok 2015/2016 - akce, projekty

 

Škola v přírodě 13. – 17. 6. 2016

Hutisko – Solanec

    56 žáků naší školy se zúčastnilo letošní školy v přírodě. Místem našeho pobytu bylo Hutisko-Solanec, hotel Euro. Během týdne žáci stihli navštívit Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově, Pustevny, sochu Radegasta, kostel Cyrila a Metoděje a jeskyně v Teplicích nad Bečvou. Celý týden sbírali dukáty z pokladu loupežníka Ondráše, které získávali v různých soutěžích – sportovních i vědomostních, za úklid i jiné aktivity.  Za dukáty si na závěr mohli koupit různé drobnosti. Celým týdnem je provázela písnička „Léto lásky“ , kterou se nejen naučili perfektně zpívat, ale zvládli na ni i krásně zatančit .

Psí týden 6. - 10. 6. 2016

Punťa, boxer, bernardýn, že jsou krásní, to já vím…, tak začal v pondělí 6. června slíbený týdenní projekt nazvaný „Psí týden.“  Děti si připravily převleky pejsků. Třetí třída se v pondělí ráno proměnila v jedno velké cvičiště. Sešli se pejskové nejrůznějších plemen. Cílem projektu bylo nahlédnutí do jejich života a zamyšlení se nad vztahem člověka a zvířete. Celý týden se děti učily hravou formou, která jim pomáhala poznávat tyto mazlíčky. Byly rozděleny do skupin, ve kterých se učily vzájemné spolupráci, pomoci a řešení různých úloh. Také na ně čekaly zábavné hry. K těm nejoblíbenějším patřila „Psínožka,“ psímu detektivovi pomáhaly s vyšetřováním, pátraly po vetřelcovi. Nezapomněli jsme ani na oblíbenou knihu Dášeňka, kterou jsme si celé druhé pololetí četli. Nedílnou součástí psích dovedností je jejich výcvik. V tělocvičně se pejskové učili aportovat, vodit nevidomé lidi a další dovednosti. Z výcviku si ale mnozí odnesli nejen dovednosti, ale také odřené tlapičky. V rámci pracovních činností a výtvarné výchovy nechyběla ani výroba psů z kartonů. Třída se v e středu proměnila na jedno velké cvičiště-pracoviště. A výsledek stál opravdu za to. Pejskové se povedli skvěle. A jaký by to byl projekt bez písniček? Každý den jsme zpívali písničky pochopitelně o pejscích. Děti se také naučily novou „Psí píseň, kterou si velmi rychle oblíbily. A protože pejskové musí pravidelně jíst, uspořádali jsme na konci týdne „psí hostinu,“ na kterou se děti těšily nejvíc. To nejkrásnější ale nakonec. Vyvrcholením celého projektu byla návštěva útulku pro opuštěná a týraná zvířátka „Voříšek“, pro které jsme uspořádali celoškolní sbírku krmiva a dalších nezbytných potřeb.

 

Poznávací výlet na hrad Bouzov a Javoříčské jeskyně 8. 6. 2016

Fotogalerie zde

Ve středu 8. června jsme vyrazili společně s druháky a některými čtvrťáky na výlet. Ráno krásně svítilo sluníčko a čekal nás nádherný den. Autobusem jsme dojeli na hrad Bouzov, kde nás přivítal „Večerníček“. Prohlídka hradu neprobíhala tak, jak to na hradech a zámcích bývá. Na návštěvu přijely večerníčkové postavy a názvy pohádek, ve kterých vystupují, jsme museli uhodnout. Nebylo to pro nás vůbec těžké a na závěr jsme získali malou odměnu. A které pohádky to byly? Příběhy včelích medvídků, Křemílek a Vochomůrka, Pat a Mat, Pane, pojďte si hrát, O loupežníku Rumcajsovi, O zvířátkách pana Krbce. Po prohlídce jsme se šli projít do okolí hradu a nakoupili suvenýry a drobné dárečky. Dokonce i cenově výhodné kaktusy. Na Bouzově náš výlet ještě nekončil. Autobusem jsme se přesunuli o 5 km dál, k jeskyním Javoříčko. Cesta k jeskyni vedla sice trochu do kopce, ale zvládli jsme to. Prohlídka se nám moc líbila, neboť jeskyňka byla opatřena nádhernou krápníkovou výzdobou. Velmi nás pobavilo vtipné pojmenování krápníků v jeskyni, jako například „kopec šlehačky, visící mrkev“ apod. Na závěr jsme utratili zbylé penízky za dárečky a vyrazili autobusem zpět domů. Výlet byl bezva a moc jsme si ho užili. Celý den nám krásně svítilo sluníčko a i my měli skvělou náladu.

 

Poznávací výlet žáků 8. třídy do Prahy - 16. - 18. 5. 2016

Fotogalerie zde

Ve dnech 16. – 18. května 2016 jsme se vydali vlakem do našeho hlavního města Prahy. Během výletu jsme si prohlédli Vyšehrad, Pražský hrad, Staroměstské náměstí, Muzeum Karlova mostu. Z paluby vyhlídkové lodi jsme poznali „Pražské Benátky“. Projeli jsme kolem Karlova mostu, Čertovkou, k Mánesovu mostu a zpět. Viděli jsme panorama Pražského hradu, budovu divadla a další zajímavosti. Také jsme byli v muzeu čokolády Choco-Story, kde jsme se dozvěděli o historii kakaa, o vzniku čokolády, včetně jejího zpracování a hlavně jsme se těšili na ukázku výroby pravých belgických pralinek a na ochutnávku. Večer jsme se vydali na procházku Prahou. Prohlédli jsme si osvětlenou budovu Národního divadla, Kampu a Karlův most, kde se právě konaly Svatojánské slavnosti NAVALIS, které jsou oslavou Svatého Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Každoročně do Prahy na tuto slavnost přijíždějí i benátští gondoliéři. Pozorovali jsme lodě na Vltavě a čekali na ohňostroj, kterého jsme se ale nakonec nedočkali. Další večer jsme si prošli Petřín, byli v zrcadlovém bludišti i na rozhledně, odkud byl pěkný pohled na osvětlené věže a budovy. Poslední den jsme zamířili do kaleidoskopického kina, zrcadlového bludiště a do imaginária na Můstku. Výlet byl super.

 

 

Vítání jara – 23. 3. 2016

 Fotogalerie zde

Tento projekt probíhá každým rokem těsně před Velikonocemi, na „škaredou středu“ a účastní se ho žáci 1. – 3. třídy. Velikonoce jsou svátkem pohyblivým, což znamená, že se datum mění podle prvního jarního úplňku. Letošní Velikonoce byly velmi brzy, a sice hned koncem března. Zima se pořád ještě držela u moci, a tak nezbylo, než se pořádně obléci a vyhnat zimu ze vsi, aby to jaro konečně mohlo přijít. Děti dostaly za úkol přinést větvičky, které si po příchodu do školy ozdobily barevnými papírovými květy. Po desáté hodině se děti seřadily do průvodu, v jehož čele nesli chlapci „smrtku“ nebo také „Morenu“, která představovala symbol zimy. Uprostřed průvodu šla slavnostně vystrojená královna a na konci král (přestrojená dívka), který držel společně se svými družkami „májíček“, symbol přicházejícího jara. Za pokřiku lidových říkadel se průvod přesunul k místnímu potoku, kde Morenu hodili do vody. Tam se všichni rozloučili se zimou a přivítali jaro veselým tancem. Za zpěvu jarních písní a rozzářeného sluníčka se vraceli, plni radosti a jarní nálady, do školy.

 

 

SLUNÍČKOVÝ DEN 21. 3. 2016

 Fotogalerie zde

V pondělí 21. března se sešli žáci 1. – 3. třídy a jejich paní učitelky společně ve 3. třídě, aby zahájili projekt „Sluníčkový den“. Všechny děti přišly v nějakém jarním kostýmu. Po zahájení pěknou písničkou jednotlivě vystupovaly a svůj jarní převlek předváděly ostatním. Po té byly děti rozděleny do skupinek a jejich prvním úkolem bylo vymyslet originální název. Na další úkoly se všichni přesunuli do tělocvičny. Jako první bylo hádání hádanek. Správné odpovědi psali žáci na tabulky, a pokud uhodli, získali pro svůj tým bod. Po náročném hádání se odreagovali tancem. Mezi další soutěžní úkoly patřilo naučit se a předvést zadanou básničku, vyluštit anglickou křížovku a pomocí pantomimy předvést předložená slova. A co by byl „Sluníčkový den“ bez pozdravu Sluníčku. I letos si jej všichni zacvičili.  Po návratu do třídy a ke klavíru se všichni společně naučili krásnou písničku „Den je slunečný“. Na závěr zbýval poslední úkol, nakreslit ilustraci k „Jarní pohádce“. Děti se opravdu snažily a ty nejlepší obrázky byly poslány do výtvarné soutěže. Ve  středu ráno (před vítáním jara) se sešli ještě jednou všichni v tělocvičně, kde se dozvěděli, které týmy byly ty nejúspěšnější. Rozdíly ve výsledcích byly nepatrné a tak si všechny děti zasloužily sladkou odměnu.

 

Lyžařský kurz – pokračovací – 14. – 18. 3. 2016

Fotogalerie zde 

          

 V letošním školním roce se poprvé uskutečnil lyžařský kurz pro pokročilé lyžaře a snowboardisty. Pro místo pobytu byl vybrán areál v Koutech nad Desnou, jedno z nejlepších lyžařských středisek v ČR. Kurzu se zúčastnilo 16 dětí z osmé a deváté třídy. Ubytovaní jsme byli v Penzionu Kouty, přímo pod sjezdovkami. Počasí bylo celý týden přímo ideální, nejprve nám připadlo asi 20 cm nového sněhu a potom už jen krásně svítilo slunce. Všechny sjezdovky byly perfektně upravené a „ patřily“ téměř jen nám. Ve své disciplíně se zdokonalili jak lyžaři, tak i  snowboarďáci. Děti i učitelé prožili týden super lyžování, užili si i krásného ubytování, dobrého stravování a perfektních večerních zábav. Již teď se těší na další rok!!!!!!!

 

Pletení z pedigu

Fotogalerie zde 

V pátek 11. března odpoledne měli žáci možnost zůstat ve škole a vyzkoušet si svou zručnost. Z pedigového proutí vytvářeli košíky. Sešlo se devět žáků, všichni byli moc šikovní a trpěliví. A protože pletení žáky zaujalo, pokračujeme v pátek 18. 3. 2016.

 

„Z pohádky do pohádky“ – projekt 1. třídy

Fotogalerie zde 

V týdnu od 14. do 18. března se uskutečnil v 1. třídě projekt nazvaný „Z pohádky do pohádky“.  Cílem projektu je integrace tématu do všech vyučovacích předmětů. děti se tak učí hravou formou myslet v souvislostech. Každý den se žáci dostali do jiné pohádky a spolu s pohádkovými postavami řešili různé úkoly a zároveň tak procvičovali probrané učivo. Za splnění všech úkolů získávali „drahokamy“. Poslední den přinesli ukázat ostatním svoji oblíbenou pohádkovou knihu a společně našli poklad, který si spravedlivě rozdělili. Během celého týdne se děti dozvěděly spoustu nových informací, ale především si upevnily třídní kolektiv.

 

Dalešice, Dukovany - exkurze - 8. 3. 2016

Fotogalerie zde 

V úterý 8. března se žáci 7., 8., 9. třídy zúčastnili exkurze po českých elektrárnách. Po náročné cestě plné sněhu jsme dorazili do přečerpávací vodní elektrárny v Dalešicích. Pro žáky byl připravený krátký film a prohlídka elektrárny s vysvětlením, jak vše funguje. Byli jsme přímo uvnitř elektrárny, všichni museli mít na hlavě helmy. Po skončení jsme navštívili pizzerii a pořádně se najedli, čekala nás ještě návštěva jaderné elektrárny Dukovany. Zde nás přímo do nitra elektrárny nepustili, z důvodu bezpečnosti. Vše nám ale bylo vysvětleno v informačním centru. Pracovnice elektrárny vše podrobně popsaly, žáci měli možnost klást otázky.  Exkurze žáky zaujala, ptali se a určitě mají o elektrárnách spoustu nových poznatků.

 

Lyžařský běžecký kurz 1. - 5. 2. 2016

Fotogalerie zde 

Proběhl v termínu od  1. – 5. 2. 2016 a zúčastnilo se ho 25 žáků  ze IV. – VI. třídy. Žáci byli ubytovaní v Chatě Na Vyhlídce v Nové Vsi - Dolní Moravici. Samotný výcvik probíhal na okruhu běžeckého lyžařského areálu Nová Ves nedaleko chaty, kde se za dobrých sněhových podmínek konají i profesionální závody. Protože tento rok sněhu moc nebylo a dalo se běžkovat jen 3 dny, zorganizovali jsme si výlet autobusem na Praděd, který jsme za náročných povětrnostních podmínek úspěšně zdolali.

"České korunovační klenoty ... na dosah" Olomouc - 27. 1. 2016

Fotogalerie zde

Dne 27. ledna 2016 se žáci sedmé a osmé třídy zúčastnili výstavy "České korunovační klenoty ... na dosah", která byla uspořádána v sále Vlastivědného muzea v Olomouci k 700. výročí narození Karla IV. Výstava přiblížila návštěvníkům nejen život a dílo jednoho z nejvýznamnějších panovníků středověké Evropy, ale také epochu lucemburské vlády na Olomoucku, a to od nástupu Jana Lucemburského na český trůn roku 1310 až do počátku husitských válek. Bylo zde prezentováno více než 200 nejrůznějších exponátů z období vrcholného středověku, které pocházejí především z území Olomouckého kraje. Výstavní sál byl rozčleněn do šesti oddílů, přičemž každý z nich byl věnován samostatnému tématu. Vstupní část výstavy nás seznámila s nástupem rodu Lucemburků na český trůn, se sňatkem Jana Lucemburského a české princezny Elišky Přemyslovny, s jejich početným potomstvem a vládou Jana Lucemburského na Moravě i v celém království. Druhý oddíl přiblížil život na Olomoucku v průběhu 14. až počátku 15. století, a to především prostřednictvím archeologických nálezů. Byly zde prezentovány dobové zbraně, šperky, hračky, mince, řemeslné nástroje, nádoby, kachle, dlaždice a další zajímavé artefakty. Exponáty kromě Vlastivědného muzea v Olomouci zapůjčilo i osm dalších sbírkotvorných institucí a taková kolekce nálezů dosud nebyla v Olomouci prezentována. Ve třetí části výstavy byla prezentována především osobnost českého krále a římského císaře Karla IV. Karlův životopis zachycující vybrané klíčové okamžiky jeho života a dílo, které po sobě tento vzdělaný vladař zanechal (Karlovu univerzitu, Nové Město pražské, hrad Karlštejn atd.). Vrcholem výstavy byly vystavené mistrovské kopie Českých korunovačních klenotů. České korunovační klenoty jsou unikátním souborem ze sbírky Svatovítského pokladu, který zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, jablko, korunovační plášť a pouzdra na předměty. Patří mezi národní kulturní památky a největší poklady naší země. Závěr výstavy byl věnován vládě českého a římského krále Václava IV., nejstaršího syna Karla IV. Výstava byla vytvořena tak, aby zaujala i nejmladší návštěvníky. Byla zde připravena řada interaktivních prvků, např. fotokoutek v podobě trůnního sálu, mluvící meč či možnost ražby vlastní mince. Celou výstavou s edukačním programem nás provázeli lektoři muzea, kteří k nám měli velmi vstřícný a přátelský přístup. Žáky program zaujal a mnoho nového se takto zajímavou formou dozvěděli.

 

Lyžařský výcvikový kurz 18. - 22. 1. 2016

Fotogalerie zde

Ve dnech 18. – 22. 1. 2016 se 17 žáků sedmé třídy zúčastnilo lyžařského kurzu v Beskydech. Ubytovaní byli v rekreačním středisku Marta, v chatkách pro 4 – 5 osob. Výuka na lyžích a na snowboardu probíhala nedaleko na sjezdovce Ski areálu Rališka. V letošním roce byly ideální lyžařské podmínky, čerstvě napadaný sníh a teploty kolem -5 stupňů zaručovaly krásné lyžování. Dva dny k tomu ještě krásně svítilo slunce. Všichni žáci zvládli výcvik perfektně a letos poprvé se všichni zúčastnili i večerního lyžování. Ve středu měli odpočinkový den, kde měli možnost zrelaxovat ve wellnes centru hotelu Duo. Myslím, že všichni byli z týdenního pobytu na horách nadšeni.  Poděkování patří Sdružení rodičů, které žákům poskytlo příspěvek na vleky 500 Kč a Obecnímu úřadu za poskytnutí příspěvku 1500 Kč na žáka.

 

 

Zápis do první třídy - 15. 1. 2016

 

Fotogalerie zde

V pátek 15. ledna 2016 se uskutečnil v naší škole zápis do první třídy s názvem "Z pohádky do pohádky". Děti v doprovodu paní učitelky postupně navštívily čtyři pohádkové postavy, u kterých plnily různé úkoly. Děti se seznámily s krásnou lesní vílou, které pomáhaly spočítat šišky, a ukazovaly, zdali ví, kde je vlevo, vpravo, vpřed, vzad, nahoře a dole. Poté na ně čekala Červená Karkulka, které vyprávěly pomocí obrázků její pohádku. Třetím úkolem bylo poznávání barev a zvířátek, ten měla pro děti připravený myška. Na závěr děti navštívily ledové království, kde žila Sněhová královna, u které poznávaly geometrické tvary, hledaly cestu ke klubíčku a prováděly další grafo-motorická cvičení. Posledním úkolem dětí bylo nakreslit obrázek a poté všichni dostali na památku malý dáreček a pamětní list. Letošního zápisu se zúčastnil rekordní počet dětí – 34.

 

Projekt Vánoce – 18. 12. 2015

Fotogalerie zde

 

Ve školním roce 2015/16 připravila naše škola velkou vánoční akademii s názvem „Vánoce u televize“. Příprava byla náročná, ale pod důsledným vedením Vlaďky Špačkové a Renaty Glacnerové nakonec vše dobře dopadlo. Více bylo uvedeno v článku, který napsala naše bývalá žákyně Barča Burešová a který byl uveřejněn na zpravodajském serveru Novinky.cz a v Prostějovském deníku:

Vánoce u televize

Krásnou vánoční atmosféru i zábavné chvíle si užili návštěvníci vánoční akademie Základní školy v Otaslavicích nazvané Vánoce u televize. Představení se hrálo v pátek 18. 12. Kvůli velkému zájmu dokonce dopoledne i večer. Po předchozích ročnících Pohádkových Vánoc a Roztančených Vánoc se škola rozhodla pro trochu modernější téma. Prostřednictvím televizních pořadů, které všichni dobře známe, divákům předvedla nejen, co všechno žáci umí, ale také nejrůznější zajímavosti z jejich školy a Otaslavic. Celým programem provázela čtyřčlenná rodina, která prožívá svůj Štědrý den a průběžně mezi zdobením stromku nebo smažením kapra střídá v televizi jeden pořad za druhým. A právě v těchto pořadech postupně vystoupila celá škola. Ráno děti sledovaly Studio Kamarád, následovalo dohadování rodičů, zda se budou dívat na fotbal nebo Ordinaci a v Počasí předpověděly konečně bílé Vánoce děti z první třídy svým sněhovým tancem. V pořadu Na rybách, tentokrát místo s Jakubem Vágnerem se školníkem Jirkou Krátkým, se objevil dokonce starosta Otaslavic Marek Hýbl, který jako zlatá rybka přislíbil škole nové hřiště. Kluci v akci předvedli recept na perníčky a navíc roznesli v sále i ochutnávku. Něco málo německy se mohli diváci přiučit ve speciálním vánočním díle Alles gute a dívky z osmé a deváté třídy zacvičily jako juniorky v aerobiku na Eurosportu.

Zprávy i štědrovečerní pohádka 

A protože k Vánocům patří také hudba, nechyběla ani zde – základní umělecká škola vystoupila na ČT Art, sedmáci zazpívali na Óčku a na Šlágru se kromě zpěvu i tancovala polka. V Televizních novinách si Lucii Borhyovou a Reye Korantenga zahráli dva žáci deváté třídy a informovali diváky o zajímavých událostech v Otaslavicích a okolí za poslední rok, a po vzoru TV Nova si neodpustili i několik vtipných zpráv o zvířatech. Na Štědrý večer by neměla chybět pohádka, a tak jednu typicky vánoční zahrály a krásně zazpívaly děti ze třetí třídy a z pěveckého sboru. Velký úspěch měla také večerní show Otaslavice mají talent, která pobavila skvělou slovenštinou členů poroty a ukázala, že má škola žáky skutečně talentované v pohybu, tanci, zpěvu i hře na hudební nástroje. Závěrečným pořadem byla předem natočená reportáž Na vlastní oči, která představila divákům jeden den ve škole trochu s nadsázkou. Rozesmála snad všechny, také díky tomu, že se do natáčení vtipných hudebních scének nebáli aktivně zapojit učitelé. Celá akce, i když za ní nepochybně stála dlouhá a náročná příprava, měla velký úspěch, jak potvrdil dlouhý potlesk na závěr obou představení. 

 

 "Svět techniky" Ostrava - 3. 11. 2015

Fotogalerie zde

36 žáků šesté, sedmé a deváté třídy se 3. 11. 2015 zúčastnilo exkurze do Ostravy na interaktivní výstavu „Svět techniky“. Výstava je rozdělena na několik světů. Prohlédli jsme si Svět vědy a objevů, Svět civilizace, Svět přírody a viděli 3D film „Galapágy: Zázrak přírody“. Na výstavě ve „Světě vědy a objevů“ byla spousta informací z oblastí vědy. Žáci si mohli vyzkoušet spoustu fyzikálních pokusů, měli možnost podívat se na kratší filmy a dozvědět se něco nového z oblasti medicíny Ve „Světě přírody“ bylo mnoho informací o zvířatech, o tom jak a kde žijí, o jejich mláďatech atd. Ve „Světě civilizací“ jsme viděli, jak žijí lidé v různých místech a v jakých podmínkách. Bylo tu možné si vyzkoušet oblečení různých národů. Zajímavé bylo jistě srovnání spotřeby vody na různých místech světa. Kdo měl zájem, mohl si vyzkoušet opracování kamene, nebo na běžícím pásu na stěně vytvořit obraz, někteří si také stihli vyrobit lžičku. Ve 12 hodin jsme šli do divadla vědy Světa techniky. Pod taktovkou chemických odborníků a kaskadérů jsme se podívali na pestrobarevné gejzíry šlehajících ohnivých plamenů. Často jsme se i my přímo do pokusů zapojili. Ve 13 hodin jsme šli do kinosálu, jehož promítací plátno má úctyhodný rozměr 18 x 10 metrů. Ve 3D filmu „Galapágy: Zázrak přírody“ jsme viděli, jak postupně vznikal život na sopečných ostrovech v rozlehlém Tichém oceánu. Úplně na závěr jsme si ještě prohlédli výstavu „Máme energii na rozdávání“.  Na výstavě byly fotografie a exponáty produktů vědy a výzkumu a také zajímavé fotografie pořízené z elektronových mikroskopů. Exkurze byla jistě zajímavá a poučná.

Halloweenské nocování 2015

 Fotogalerie zde

Zpestření podzimních dnů oslavou Halloweenu je pro naši základní školu v Otaslavicích v podstatě tradicí, 27. října proběhl už desátý ročník této akce. I přesto se však jejím organizátorům z řad učitelského sboru a sdružení rodičů daří vymýšlet každý rok něco nového a originálního, čím překvapí i účastníky z minulých let. Tentokrát byl hlavní program s přespáním ve škole připraven pro žáky z prvního stupně, a aktivně se museli zapojit také jejich rodiče. Po setmění se všechny přihlášené dvojice (dítě + dospělý), často v nápaditých strašidelných kostýmech, sešly ve škole. Jako první je čekaly úkoly ve čtyřech dílnách, které si předem vylosovaly. V hudební dílně se tak děti s rodiči naučili zpívat písničku s doprovodem na hudební nástroje, v pracovní vydlabávali a vyřezávali klasické halloweenské dýně a ve výtvarné malovali strašidelné obrazy. Poslední dílna byla sportovní a taneční, kde proběhl napínavý turnaj v přehazované a také nácvik tanečního vystoupení.

Následoval lampionový průvod Otaslavicemi, který měl letos obzvlášť tajemnou atmosféru. Při této příležitosti v obci nesvítila jediná pouliční lampa. V průběhu cesty na děti čekalo překvapení v podobě několika stánků s občerstvením, které nenabízel nikdo jiný než různá strašidla, duchové a čarodějnice. Tato část Halloweenu byla veřejná, takže se jí mohli zúčastnit i děti, které přihlášené nebyly, žáci z druhého stupně, nebo kdokoli, kdo se chtěl připojit a trochu si ozvláštnit večer před volným dnem. Průvod skončil v místním amfiteátru, který už na dálku zářil svou bohatou halloweenskou výzdobou. Její podstatnou součástí byla i vernisáž vyřezávaných dýní, spojená se soutěží o „Top dýni“, jak už je pro tuto slavnost také tradicí. Program zahájila skupina rodičů a dětí z hudební dílny svou připravenou písničkou. Zajímavé sladké ceny jako krásné dorty, muffiny nebo dýňový kompot, mohli získat soutěžící v tematickém kvízu. Otázky mnohdy nebyly vůbec jednoduché – dokázali byste například poznat obvod vystavené dýně? V průběhu celého venkovního programu se také mohli návštěvníci zahřát výborným punčem. Nakonec předvedla své vystoupení v podobě akčního strašidelného tance skupina z taneční dílny.

Pro rodiče a další návštěvníky už tímto program skončil, děti z prvního stupně se mohly ještě těšit na diskotéku, pohádku, a hlavně tolik očekávané přespání ve škole do druhého dne. 

Poděkování patří členům sdružení rodičů. A aktivním rodičům, kteří se zapojili.

 

„Osvětimské album“ – Praha 24. 9. 2015

Fotogalerie zde

 

Dne 24. 9.  jsme se s vybranými žáky 7. – 9. třídy vydali do Prahy za historickým zážitkem. Navštívili jsme výstavu „Osvětimské album“. Jednalo se výstavu snímků z takzvaného Osvětimského alba. Šlo o unikátní dokument o holokaustu, který zahrnuje fotografie pořízené přímo nacisty v roce 1944 a náhodně nalezené po válce. Osvětimské album bylo nalezeno v roce 1945 při osvobození v kasárnách SS v německém táboře Nordhausen-Dora bývalou vězenkyní, která se na některých záběrech poznala. Proto se také kolekci někdy říká Album Lili Jacob. Výstava objasňuje vznik alba i jeho poválečný osud. Prohlídka výstavy byla doplněna výkladem, projekcí krátkého dokumentu a na závěr pracovními listy a besedou s žáky. Z výstavy jsme ještě zašli na jídlo a drobné nákupy a procházkou přes Staroměstské a Václavské náměstí zpět k vlaku.

"Pevnost poznání" Olomouc - 8. 9. 2015

Fotogalerie zde

 

Dne 8. září 2015 jsme se ráno vydali vlakem do našeho krajského města Olomouce. Jeli jsme se podívat do Pevnosti poznání, která se nachází v rekonstruovaném objektu bývalého dělostřeleckého skladu v areálu Korunní pevnůstky. Jde o první centrum popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě, realizované Univerzitou Palackého v Olomouci. Má čtyři stálé interaktivní expozice z oblasti přírodních a humanitních věd. Pro návštěvníky je připraveno více než 200 zábavných exponátů, dílny pro dobrodružné pokusy a digitální planetárium, kde je možné vidět špičkové filmy o vesmíru. V Pevnosti poznání se nás ujali průvodci, ochotní studenti olomoucké přírodovědecké fakulty. O všem vystaveném nám řekli mnoho zajímavého. Ať už z historie dobývání Olomouce, z oblasti fyziky, astronomie nebo biologie. Měli jsme možnost vyzkoušet si fyzikální pokusy, mikroskopy, složit různě obtížné hlavolamy a viděli jsme dva pořady v planetáriu. Výstava byla poučná a zajímavá.

 

školní rok 2014/2015 - akce, projekty

 

Poznávací výlet žáků 8. třídy do Prahy 2015

Fotogalerie zde

Ve dnech 10. – 11. června jsme se brzy ráno vydali vlakem do našeho hlavního města Prahy.  Hned po příjezdu jsme si prohlédli zvenčí některé pražské památky – Jindřišskou věž, Židovskou synagogu, Staroměstské náměstí a zamířili jsme do Muzea Karlova mostu na komentovanou prohlídku. Z paluby vyhlídkové lodi jsme poznali „Pražské Benátky“. Projeli jsme kolem Karlova mostu, Čertovkou, k Mánesovu mostu a zpět. Viděli jsme panorama Pražského hradu, budovu divadla a další zajímavosti. Na lodi nám vytrávilo a šli jsme se naobědvat do Palladia. Odpoledne jsme se věnovali sportování a jeli jsme se ubytovat. Po večeři nás čekala procházka Prahou. Prošli jsme Karlův most, Kampu a nádvoří Pražského hradu. Pohled na osvětlené věže a budovy byl moc hezký. Unaveni po celém dni jsme zalehli do postelí, abychom nabrali sílu na další den. Čekala nás ZOO v pražské Tróji. Stihli jsme si prohlédnout všechny pavilony a výběhy zvířat, také komentovaná krmení tučňáků a lachtanů i náš oběd. Výlet byl super.

 

Projekt "Piráti" 2015

Fotogalerie zde

 

Vyjíždím na velkou plavbu a vezmu si s sebou“…, tak začal projekt „Piráti,“ na který se děti 2. třídy velmi těšily.

Celý týden chodily do školy jako piráti. Jejich převleky byly naprosto dokonalé. Během tohoto týdne se naučily pirátsky zdravit, každý den zpívaly pirátskou hymnu. Také na ně čekal pirátský kufr, pohádka o pirátu Borgesovi a veselá pirátská básnička. Ale i piráti musí umět počítat. Proto hledaly tajemný nápis na kameni ve skále, vykreslovaly drahokam a snažily se najít cestu labyrintem. Slunečného počasí piráti využili ke kreslení vlastních lodí přímo před naší školou. Pracovali ve skupinách a lodě vydržely do prvního deště. Pak už odpluly na širé moře. Rybaření je zdroj obživy a starobylá společenská záliba. Obvykle se chytá do sítí a na rybářský prut. O rybaření piráty poučil jeden zdatný rybář, který si k tomu přinesl veškerou potřebnou rybářskou výbavu. Jako piráti jsme skutečně za jeden provaz táhli a tak jsme každý úkol společně zvládli. S pomocí všech jsme se dohodli, že si vyrobíme naše kamarády - piráty z papírových krabic. S velkým nadšením jsme se pustili do práce. Třídní paluba se na několik hodin proměnila ve velké bojové pracoviště. Ale výsledek stál opravdu za to. Ve čtvrtek jsme se vydali společně si zaplavat do brněnské zátoky. Piráti opět dokázali, že jsou zdatní nejen na suchu, ale i ve vodě. Nikdo se  nebál vln ani potápění. Blížil se poslední den plavby a na piráty čekala mapa pokladu, kterou museli nejprve rozluštit. Vytáhli kotvu a plachty a vypluli na „Farský ostrov,“ kde byl ukrytý poklad. Po usilovném hledání poklad skutečně našli. Že i piráti na lodi mohou zdravě a hodně jíst, jsme dokázali za velké pomoci rodičů přípravou pirátských pokrmů. Po velké a bujaré hostině jsme už jen odpočívali, léčili se z mořské nemoci a těšili se na návrat k domovu. Ale Piráti se na třídní palubu budou stále vracet.

 

Kulturně poznávací výlet do Prahy

Fotogalerie zde            

Ve středu 20. 5. 2015 se uskutečnil jednodenní výlet do PRAHY. Byl určen především pro žáky 5. a 6. ročníku, ale nakonec byli přibráni ještě dva žáci ze 4. třídy. Jelo celkem 30 dětí a tři paní učitelky – I. Zdráhalová, V. a Z. Špačkovy. Náplní byla především procházka po Petříně, kam jsme vyjeli lanovkou. Zamířilo se přímo na Petřínskou rozhlednu, kterou všichni poctivě vyšlapali až nahoru, dále návštěva Zrcadlového bludiště, z něhož byli všichni přímo nadšeni a nechtělo se jim ani ven. Asi pod vlivem bludiště se trochu pak pobloudilo ještě po Petříně, ale nakonec se cesta ven na Pražský hrad našla. Naše kroky směřovaly dále do Nerudovy ulice, na Karlův most a Václavské náměstí. Dlouhé putování jsme zakončili v McDonaldovi, kam se všichni opravdu těšili, nejen na „zdravé“ jídlo, ale také na posezení a odpočinek.  Po rychlém přesunu na nádraží si ještě někteří zakoupili něco na památku v jeho vestibulu, a pak už jenom nastoupit do zpátečního vlaku. I když celý den pršelo, nenechali jsme si zkazit náladu a výlet si užili.

Den Země 2015

Fotogalerie zde 

11. května proběhly na naší škole oslavy Dne Země. Děti strávily dopoledne plněním zajímavých úkolů, které pro ně  připravili pracovníci ČSOP - IRIS. (ochránci přírody)

Čekalo je "Smyslové divadlo", kde pomocí smyslů poznávaly zvuky a předměty z přírody. "Příroda Prostějovska" je seznámila s krásami přírody v nejbližším okolí. Na stanovišti "Kdo přežije" společnými silami rozdělávaly oheň pomocí křesadel. A ještě tu byla "Sazka" a Bludiště", zde plnily úkoly ze znalostí přírody. Také společné „lyžování“ na dřevěných prknech se všem moc líbilo.

Patronát nad oslavami Dne Země  převzali žáci 9. třídy, kterým patří poděkování, stejně jako pracovníkům ČSOP - IRIS.

TÝDEN PSANÍ DOPISŮ 2015

Fotogalerie zde 

PROJEKT se uskutečnil v týdnu od 13. do 17. 4. 2015 a byl určen pro 1. až 9. ročník.  Cílem bylo seznámit, u starších žáků upevnit znalosti o struktuře osobního dopisu. Žáci mohli napsat komukoliv ze školy - kamarádovi, spolužákovi, tajné lásce, učiteli, školníkovi, … aby jen potěšili, pozdravili, připomněli společné zážitky, mohli se za něco omluvit, na něco upozornit, za něco poděkovat, vyslovit přání,

Během pondělí popřípadě úterý byli žáci seznámeni s pravidly psaní dopisů a hned mohli také začít. Dopisů mohlo být libovolný počet. Každý den o velké přestávce byly dopisy sbírány do schránky a v pátek byly roztříděny podle tříd a předány žákům. Ukázalo se ovšem, že dopisy putovaly nejen žákům, ale spousta z nich směřovala i mezi učitele, p. řediteli, p. školníkovi i do kuchyně.

Celkem bylo napsáno 219 dopisů!!!!!!!

Další týden všichni žáci dostali dotazník, abychom zjistili, jak se jim projekt líbil, zda chtějí, aby se případně opakoval, co se jim u nás ve škole líbí a co by chtěli změnit….

Dle vyhodnocených dotazníků bylo evidentní, že mnohem odpovědněji k němu přistoupily 1. – 6. třída.

Pro opakovaní projektu je 102 žáků, dalších 21 žáků si ho nepřeje a 5 žáků odpověď nezatrhlo.

Na dotaz, co se jim ve škole líbí nejvíce odpovídali takto:

1. místo – paní učitelky (hodné, nejlepší, vstřícné, ochotné, …)

2. místo – třída, kolektiv

3. místo – tělesná výchova

4. místo – kroužky, dále školní družina, přestávky, celá škola/vše

Co se žákům nelíbí, co by chtěli změnit.

1. místo – obědy v jídelně (např. více ovoce, zeleniny nebo v létě studené nápoje)

2. místo – méně zápisů/ hodin

3. místo – více kroužků (např. rukodělný, ...)

4. místo – skříňky pro žáky/nové šatny

 Dopisy potěšily celkem 90 žáků. Na dotaz proč, nejčastěji odpovídali, že byly milé, hezké, někdo na ně myslí, byl to jejich první dopis, překvapení, roztomilé, zvedly náladu nebo jim někdo projevil city, … Nepotěšily 34 žáků a nezatrženou odpověď měli 4 žáci. Celkově se projekt setkal s velkým ohlasem.  Protože jsme jej uskutečnili poprvé, je jasné, že některé věci určitě vylepšíme. Navíc, v dnešní přetechnizované době, kdy všichni píší především SMS, maily, komunikují přes sociální a jiné sítě, je návrat k obyčejnému dopisu velmi zajímavý a osvěžující.

 

Den naruby 2015

Fotogalerie zde 

 

27. března 2015 proběhl u nás ve škole už „tradiční“ DEN NARUBY. Den, kdy si každý z 9. třídy mohl vyzkoušet být učitelem. Všichni se pečlivě připravovali, aby podali nejlepší výkon. Celá akce se vydařila, deváťáci byli šikovní. Paní učitelky z prvního stupně je hodnotily velice kladně.

Vítání jara 2015 

 Fotogalerie zde 

Tak jako v uplynulých letech nás i letos čekalo rozloučení se zimou a přivítání jara. Byl pátek 10. 4. 2015. Tento den se nadmíru vydařil, protože se na všechny děti z I. – III. třídy a jejich paní učitelky překrásně usmívalo sluníčko.Děti dostaly za úkol přinést větvičky, které hned po příchodu do školy zdobily různými barevnými květy a připravovaly se na slavnostní pochod vesnicí. V čele průvodu nesli chlapci „smrtku“ nebo také „morenu“, která představovala symbol zimy. Uprostřed a na konci průvodu šla slavnostně vystrojená královna a král. Král neboli přestrojená dívka držela společně se svými družkami „májíček“ - symbol jara. Za pokřiku jarních říkadel se průvod přesunul podél potoka až na palouček zvaný „Rajčurna“. Tam jsme se všichni i za přítomnosti dětí z mateřské školy, mnoha rodičů a hostů rozloučili se zimou a přivítali jaro tanečním a pěveckým vystoupením školního dětského pěveckého sboru. Za zpěvu jarních písní a rozzářeného sluníčka jsme se vraceli, plní radosti, do školy.

Sluníčkový den 2015 

 Fotogalerie zde

 

V pátek 20. března se sešli prvňáci, druháci, třeťáci a jejich třídní paní učitelky v 2. třídě, aby zahájili společně projekt „Sluníčkový den“. Děti i paní učitelky měly za úkol přijít v nějakém jarním kostýmu, tento úkol splnili úplně všichni. Děti jednotlivě vystupovaly, svůj jarní převlek předváděly a ostatní děti hádaly, za co se asi převlékly. Na úvod si společně poslechli jarní básničku a zazpívali si novou jarní písničku. V tělocvičně se děti rozdělily do skupinek a vymyslely originální „jarní“ název svojí skupiny. Potom na ně čekal první soutěžní úkol - hádání hádanek a ne ledajakých, byly opravdu jarní a těžké. Ti úspěšní získávali pro svůj tým body, vlastně sluníčka. Dalším úkolem byla pantomima. Ti nejstarší členové skupiny četli slova na kartičkách a potom předváděli význam slov pro svoje kamarády. Tady se vyrovnaný boj o sluníčka začal pěkně odlišovat a některá družstva získávala náskok. Co by byl „Sluníčkový den“ bez „pozdravu Slunce“. I letos jsme si jej všichni zacvičili a moc pěkně nám to šlo. V tělocvičně děti také zatančily  a zazpívaly.Další úkol patřil těm nejstarším ze skupin, jejich úkolem bylo složit jarní báseň s předem danými slovy. To bylo asi to nejtěžší, ale naše děti to v pohodě zvládly. Na závěr zbýval poslední úkol - nakreslit na výkres „jarní obrázek“. Děti se opravdu snažily a ty nejlepší obrázky byly poslány do výtvarné soutěže.V pondělí ráno jsme se sešli ještě jednou všichni v tělocvičně, abychom se dozvěděli, které týmy byly ty nejúspěšnější. A pak děti dostaly odměny od svých vedoucích skupin. Sluníčkový den utekl opravdu rychle a nám nezbývá než se těšit na příští rok!

Karneval – 13. 2. 2015

 

Fotogalerie zde

 

Tak jako každý rok v období oslav Masopustu, se i tentokrát konal v tělocvičně naší školy tradiční karneval. Z dětí ze školní družiny se tak na jedno odpoledne staly nejrůznější pohádkové a filmové postavy, zvířátka a víly, a v tělocvičně jsme si zahrály spoustu her a soutěží.  Na programu byla samozřejmě také diskotéka, a nechybělo ani vyhlášení nejlepších tanečníků. Výběr nebyl vůbec jednoduchý, nakonec však toto ocenění získali Dareček Oberreiter, Eliška Michalcová, Karolínka Konšelová, Janinka Vlachová, Šárka Kaplánková a Lucka Rácová.  Poděkování patří také některým žákům 8. a 9. třídy, kteří se podíleli na přípravě a organizaci karnevalu.

 

Exkurze "Svět techniky" Ostrava - 28. 1. 2015

 

Fotogalerie zde

 V lednu se 39 žáků sedmé až deváté třídy zúčastnilo exkurze do Ostravy. Výstava „Svět techniky“ je rozdělena na několik světů. Prohlédli jsme si Svět vědy a objevů, Svět civilizace, Svět přírody a viděli film „Vlčí hory“. Žáci si mohli v daném prostoru sami nebo po skupinách vyzkoušet všechno, jak dlouho chtěli. Mohli si tu hrát, objevovat i odpočívat.  Na výstavě ve „Světě vědy a objevů“ byla spousta informací z oblastí vědy. Žáci měli možnost poslechnout si a podívat se na několika místech na kratší filmy – např. o superpočítači, o nanovláknech, atd. Dále tu bylo hodně zajímavého z oblasti medicíny - různé pohledy na lidské tělo. Také možnost vidět a vyzkoušet si řadu fyzikálních pokusů. Ve „Světě přírody“ bylo mnoho informací o zvířatech, o tom jak a kde žijí, o jejich mláďatech atd. Někteří žáci si vyzkoušeli formou soutěže ve dvojicích správně do světadílu přiřadit zvíře, které tam patří apod. Ve „Světě civilizací“ jsme viděli, jak žijí lidé v různých místech a v jakých podmínkách. Hodně žáků si také vyzkoušelo kvízy pro dvojice na tabletech. Kvízy byly i s vyhodnocením, kdo rychleji a správně odpověděl. Ve filmu Vlčí hory byla krásná příroda a úžasné záběry na různé druhy zvířat. Také nádherné záběry na stromy, květy. Zajímavé jistě byly i podmínky, v jakých spali a žili tvůrci filmu po dobu natáčení. Exkurze byla jistě zajímavá a poučná. Snad se žákům líbila a odnesli si hodně nových poznatků.

 

 

Zápis do první třídy 2015

 

Fotogalerie zde

 

Dne 22. ledna 2015 se uskutečnil zápis do první třídy, tentokrát na téma „Z pohádky do pohádky“. Děti tak postupně navštívily čtyři pohádkové postavy, u kterých plnily různé úkoly.  Nejdřív se děti seznámily s vílou Amálkou, které pomáhaly spočítat šišky, a víla zkoušela, zdali ví, kde je vlevo, vpravo, vpřed, vzad, nahoře a dole.  Jako další na ně čekala Červená Karkulka, které musely povyprávět její pohádku. Třetí úkol, poznávání barev a zvířátek, měla pro děti připravený myška. Na závěr musely probudit písničkou nebo básničkou krásnou Šípkovou Růženku. Všem dětem se to podařilo a potom s Růženkou poznávaly geometrické tvary a hledaly cestu ke klubíčku. Posledním úkolem dětí bylo nakreslit obrázek a poté všichni dostali na památku malý dáreček a pamětní list.

 

Halloweenské nocování 2014

 Fotogalerie zde

           

V pátek 31. 10. 2014 proběhlo v naší škole již tradiční halloweenské nocování, tentokrát uspořádané pro žáky 2. stupně. Akce se zúčastnilo 45 dětí. Děti byly rozděleny do 5 skupin, z nichž každá měla své dva patrony z řad rodičů, a svého vedoucího, což byly holky z osmé a deváté třídy. Skupiny dostaly za úkol připravit taneční duchařské vystoupení. Po přípravě a secvičení byly předvedeny veřejnosti perfektní choreografie a porota hodnotící tance měla nelehký úkol podle hlasitosti potlesku určit vítěze. Ve farské zahradě proběhla vernisáž dýní a prodej halloweenského punče. Další program pro děti pokračoval už ve škole. Děti dále soutěžily  v přípravě rautu,  ve společenských hrách a v hledání pavouků rozmístěných po celé škole. Kolem půlnoci se pak odebraly do tříd, aby zhlédly strašidelný film a připravily se k spánku. Ráno po úklidu školy odešly v pořádku domů a jistě celý den dospávaly napůl probdělou halloweenskou noc.

 

školní rok 2013/2014 - projekty

 

Den naruby 2014

Fotogalerie zde

    Již osmým rokem se v pátek 28. března 2014 konal na naší škole "Den naruby". Žáci deváté třídy ve dvojicích učili ve třídách na prvním stupni, zvládli i dozory na chodbách a v jídelně. Učitelé  i žáci v jednotlivých třídách sledovali vyučování deváťáků a potom hodnotili, jak se jim při výuce mladších žáků dařilo. Většina deváťáků se shodla na tom, že by si učitelské povolání nevybrala. Podle nich příprava na vyučování zabere příliš mnoho času, žáci jsou často nepozorní, neukáznění a málo se snaží zapojit do výuky. Žáci deváté třídy se shodli na tom,, že se jim dobře učilo u těch nejmenších - od první do třetí třídy. Nejvíce problémů měli s výukou v páté třídě, kde je několik neukázněných žáků, kteří jim výuku svým chováním komplikovali. Velkou výhodou jsou podle některých dva měsíce prázdnin.  Mnozí byli rádi, že si mohli vyzkoušet, jaké výhody a nevýhody přináší učení. Pouze tři dívky uvažují o tom, že by se mohly stát učitelkou.

Sluníčkový den 2014

      V pátek 21.března se sešli prvňáci, druháci, třeťáci a jejich třídní paní učitelky v 1. třídě, aby zahájili společně projekt „Sluníčkový den“. Děti i paní učitelky měly za úkol přijít v nějakém jarním kostýmu, tento úkol splnili úplně všichni. Děti jednotlivě vystupovaly a svůj jarní převlek předváděly.Pak jsme si společně poslechli jarní báseň a naučili se novou jarní písničku, moc se nám líbila. V našem zábavném jarním dopoledni nechyběla ani známá hra „Kufr,“ děti v pěti družstvech hádaly  obrázky s přírodní tématikou a ti úspěšní získávaly pro svůj tým body, vlastně sluníčka. Co by byl „Sluníčkový den“ bez  „pozdravu Slunce“. I letos jsme si jej v tělocvičně  všichni zacvičili, moc pěkně nám to šlo.

 Pak se děti daly do hádání hádanek a ne ledajakých, byly opravdu jarní a těžké. Tady se vyrovnaný boj o sluníčka začal pěkně odlišovat a některá družstva získávala náskok.

     Aby to bylo ještě napínavější, měla jednotlivá družstva složit jarní báseň s předem danými slovy. To bylo asi to nejtěžší, ale naše děti to v pohodě zvládly.

     Na závěr zbýval poslední úkol - společně suchými  pastely navrhnout a také nakreslit na velký výkres „jarní plakát“. Děti se opravdu snažily a jejich výsledky si může každý prohlédnout na stěnách chodeb naší školy.

      No, a to je vlastně vše. V pondělí jsme se sešli ještě jednou všichni v tělocvičně, abychom se dozvěděli, které týmy byly ty nejúspěšnější. A pak už si děti vybíraly jen svoje odměny od svých třídních paní učitelek. Sluníčkový den utekl opravdu rychle a nám nezbývá než se těšit na příští rok 2015!

 

Zápis do první třídy 2014

 

 

Fotogalerie zde

 

Nový kalendářní rok zahajujeme v naší ZŠ v Otaslavicích tradičně zápisem budoucích prvňáčků. Paní učitelky z prvního stupně tak jako v loňském roce aktivně zapojily žákyně z druhého stupně. Ochotně přijely pomáhat i bývalé absolventky školy. A jak samotný zápis probíhal? Po příchodu do školy děti přivítaly postavičky z pohádek, které je provázely celým zápisem. Zatímco se rodiče věnovali tradičnímu vyplňování dotazníků a formulářů, potřebných k nástupu dítěte do školy, na děti čekala Červená Karkulka, myška Hryzalka, Šípková Růženka a kočička. Každý ze zapisujících dětí se u nich na chvíli zastavil a plnil jimi požadované úkoly týkající se vyjadřování, výslovnosti, barev, prostorové orientace, matematických představ a grafomotoriky. Po splnění všech úkolů dostalo každé dítko pamětní list a malý dáreček. Zapsáno bylo 24 dětí a nám nezbývá než doufat, že se budoucím prvňáčkům naše škola líbila a v září nastoupí plni nadšeného očekávání.

 

 

Sluníčkový den 2013

 

Ve středu 20. března 2013 prožily společně děti druhé a třetí třídy "Sluníčkový den". Proč? Byl přece první jarní den, ale za okny to tak nevypadalo, tak jsme si sluníčko naordinovali sami. Děti přišly ve veselých kostýmech, celá třída byla plná jarních kytiček, víl, broučků, motýlů, traviček, kukliček, sluníček....
Děti zpívaly jarní písničky, recitovaly jarní básničky, tancovaly jarní tanečky. Dokonce se naučily novou píseň "Bzum, bzum bzučí moucha...." 
Děti také zacvičily "Pozdrav Slunci". V malých čtyřčlenných skupinkách složily opravdu pěkné jarní říkanky a básničky. Zahrály si jarní "Kufr" a ukázaly, že znají spoustu informací o jarní přírodě.
Samozřejmě nechybělo ani  zdobení velikonočních kraslic a malování obrázků s jarní tématikou. V našem dopoledni nechyběla ani sluníčková matematika a český jazyk, ale to už byli druháci a třeťáci každý ve své třídě. No, a jestli se jim dopoledne líbilo? Asi ano, protože už teď se těší na další podobné dopoledne, prý třeba "májové".
 

 

Halloweenské nocování 2012

 Fotogalerie zde

           

Páteční odpoledne bývá většinou v Základní škole Josefa Františka v Otaslavicích klid. Ale jinak tomu bylo v pátek 2. listopadu, kdy se sešli někteří učitelé a zástupci sdružení rodičů, aby společnými silami  připravili pro žáky II. stupně již 7. ročník „Halloweenského nocování“.

             Venku se setmělo a v půl šesté začala bušit na dveře školy strašidla – Raubimor, Rarášek, Nemodlenka, Vrbice, Polednice, Diblík, Pudivous a další. Po úspěšném proniknutí do školy následovaly poslední přípravy na nadcházející prezentaci a rej.

            Venku naproti školy mezitím probíhala vernisáž třicetipěti překrásně vyřezaných dýní, které lemovaly a osvětlovaly zahradní cestu. Soutěžilo se o “Top dýni“.  Bylo to těžké rozhodování, protože každý mohl dát hlasy pouze třem dýním. Účast byla hojná. Rodičové, babičky, dědečkové i malé děti s lampióny. Všichni netrpělivě očekávali příchod strašidel. V 18 hodin to vše vypuklo. Prezentace strašidel, strašidelný rej, do kterého se za rytmu divoké hudby přidaly i další děti. Návštěvníci se mohli zahřát a občerstvit chutným punčem.

            Najednou se všude rozprostřela černočerná tma, pouze blikající dýně osvětlovaly cestu a na obloze se rozzářilo tisíce barev. Nádherný ohňostroj tak zakončil malé dostaveníčko strašidel s veřejností.

            Ale pro strašidla ještě nic nekončilo, teprve teď na ně čekala tajuplná stezka odvahy, která vedla kolem blízkého hřbitova a Hladomorny. Cestou  plnila naše strašidla úkoly a v cíli musela sdělit správná řešení. Ti nejúspěšnější obdrželi sladkou odměnu.

            Jeden úkol byl splněn a hurá na další. Strašidla se rozdělila do čtyř skupin a pod vedením bývalých žáků naší školy připravila dabing ke kreslené filmové ukázce „ Strašidla z Kulíkova.“ Poznali tak, že dabování není snadná věc. Po hodině jednotlivé skupiny předvedly své dabingové schopnosti. S chutí jsme se zasmáli, neboť dramatické výkony některých žáků byly úžasné. Nejlepší skupina byla odměněna pěknými skleničkami. Samozřejmě byla oceněna i nejlepší strašidla.

            Ale to už nastala půlnoc a bylo třeba nachystat si místečko na spaní a ještě chvilku mrknout na nějaký ten horor. Nakonec spánek zvítězil. Ráno přišlo velmi brzy, všichni ve zdraví školu opustili a odnesli si jistě spoustu zajímavých zážitků.

            Na závěr chceme poděkovat našim bývalým žákům, kteří přišli a pomohli nám s přípravou celé této akce. A velké poděkování patří členům sdružení rodičů.

                                                                                                                                  Duchařský výbor ZŠJF Otaslavice          

 

Ochrana člověka za mimořádných událostí 2011

Fotogalerie zde

 Tento projekt se uskutečnil v pátek 24. června 2011. Už od  pondělí žáci věděli, do které z 12 skupinek patří a s kým z ostatních tříd budou spolupracovat.V průběhu týdne si zástupci skupinek vylosovali barvu a jejich prvním úkolem si bylo sehnat oblečení v dané barvě a v tom se zúčastnit projektu. Kromě toho si měli donést 1 malou krabičkudo skupiny a šicí potřeby.

V pátek ráno se všichni žáci sešli v tělocvičně, kde se dozvěděli, že projektový den bude rozdělen do tří částí.První část měla za úkol žáky seznámit s mimořádnými událostmi a následnou první pomocí. Na tuto dobu byli rozděleni na 3 větší skupiny, které se vydaly sledovat video do učeben s interaktivními tabulemi.

Po přestávce na svačinu se opět všichni sešli v tělocvičně.Dozvěděli se, že je čeká druhá část - praktické plnění úkolů a dostali kartičku - záznamový arch o splnění úkolů. Také byli seznámeni s podobou kapky krve, kterou poté dostávali za správné splnění. Kapky krve si sbírala každá skupinka do své krabičky, která se tak na část dopoledne stala jakousi krevní bankou.

Kapky mohli získat na osmi stanovištích, které byly zaměřeny namodelové volání na tísňovou linku, evakuační zavazadlo, improvizovanou ochranu, doplnění textu, evakuaci z hořícího domu, varovné signály a obrázkovou pomůcku pro číslo 112, resuscitaci a v neposlední řaděna test znalostí. Kromě kapky krve získali zápis na kartičku v podobě počtu chyb.

Po splnění úkolů sevšichni opět sešli v tělocvičně, kde každá skupinka vyměnila svou krevní banku za textilní panenku, neboť posledním úkolem bylo tutopanenku “oživit“.  A to v rámci projektu PANENKA, který má pod patronací organizace UNICEF.

Žáci byli seznámeni s cílem tohoto projektu, tedy zaměřením na očkovací kampaň - záchranu životů dětí v rozvojových zemích před smrtelnými dětskými chorobami. Symbolem této kampaně jsou právě textilní panenky, kdy každá představuje skutečné dítě, které bude v rámci kampaně proočkováno. Cena, za kterou by se měla poté každá panenka prodat je 600 korun, což je právě částka potřebná na vakcínu pro jedno dítě. Všechny panenky budou proto po uskutečnění projektu zaslány na adresu Českého výboru pro UNICEF v Praze.

A jak dopadlo plnění úkolů? Na prvním místě se umístili růžoví a se stejným počtem bodů potom na druhém až čtvrtém místě fialoví, hnědí a zelení.

 

 

Olympiáda 2011

 

 

Fotogalerie zde

 

Netradiční oslavu Dne dětí uspořádali v pátek 27. 5. 2011 v ZŠJF Otaslavice. Konaly se tam Olympijské hry. Asi tři týdny před zahájením těchto her byli žáci rozlosováni do 14 zemí, tak aby byli v každém státě reprezentanti různých věkových skupin. Každá země měla svého poradce z řad učitelů. Z těch nejstarších žáků byli zvoleni prezidenti či králové a ti měli za úkol spolu se svým týmem připravit zajímavou a zároveň poučnou prezentaci o svojí zemi a připravit se na boj o olympijské medaile. Přípravy se všichni zhostili svědomitě a několik dnů před olympiádou tím doslova žili. V pátek ráno se připravené skupinky zástupců jednotlivých zemí seřadily v tělocvičně a již na dálku bylo znát, kdo kam patří. Japonsku nechyběli karatisti, zápasníci sumo, Gejši a ani slavný Tomio Okamura. Mexikánci v sombrerech, Austrálie s místními domorodci, Švédsko a jejich slavná ABBA, Slovensko i s Jánošíkem, Kanada s hokejisty i indiány, Italové coby mafiáni a fotbalisti zároveň, Nepál se slavnými horolezci, Indie v tradičních sárí, zástupci Jamajky představili nejrychlejšího běžce Usain Bolda a zpěváka Bob Marleyho, Řecko své bohy, reprezentanti Malty v červenobílém nezapomněli na kolečka a zednické náčiní, Německo a jejich drsní gangsteři a  Rakousku nechyběl Schwarzeneger. Každá země měla kromě originálních kostýmů také ušitou vlajku.

Po zapálení olympijského ohně a pronesení slavnostního slibu rozhodčích i sportovců,  následovalo jednotlivé představení zemí s použitím různých rekvizit, hudby a ukázkou i ochutnávkou tradičního jídla. Prezentace byly nejen poučné, ale i zábavné a v každém případě originální.

 A potom hurá na jednotlivé soutěže, které byly rozmístěny v okolí školy. Zástupci zemí plnili, jak dovednostní, tak i vědomostní úkoly. Každá zúčastněná země vymyslela svoji disciplínu. Tak např. Austrálie – „klokani“(skákání v pytlích), Itálie – slalom s fotbalovým míčem, Kanada – hokej - střelba na bránu, Malta – převážení balónků na kolečkách….. atp…. A kdo to celé nakonec vyhrál ??? Výsledky byly velmi vyrovnané. Vítězným týmem se stala Kanada, těsně za ní Malta a jako třetí se umístilo Mexiko.

Sláva vítězům, čest poraženým!

Myslím si ale, že šlo především o to, aby se všichni skvěle bavili a odnesli si z olympiády nejen spoustu zážitků, ale i nové zkušenosti a poznatky o zemích, o kterých před tím možná ani neslyšeli.

 

 

Halloweenské nocování 2010

 

Fotogalerie zde

V úterý 26. října 2010 se děti z Otaslavic rozhodly oslavit Halloween. Pravda, tento svátek u nás domácí není, ale zabydluje se rychle a především děti jej milují. Halloween se svou zajímavou historií přinesli do Ameriky Irové. Již ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje, které kladli na okenní římsy, aby od domu během noci Všech svatých odehnali duchy zemřelých. Proto se také  převlékali do strašidelných kostýmů.

       A tak se v předvečer podzimních prázdnin snažily děti v Otaslavicích ubránit zlým duchům podobným způsobem. Začalo to u těch nejmenších v mateřské škole, kde se děti sešly v kostýmech a s napětím očekávaly co se bude dít. Připravena pro ně byla řada úkolů, např. namalovat svým maminkám na tvář pavouka nebo jiný strašidelný symbol, ponořit  ruce do barevného škrobového slizu a najít určitý předmět .,,Fuj…"ozývalo se. A v neposlední řadě musely vypít  čarovný nápoj s gumovými červíky a ochutnat opečený toustík s česnekem.
Na závěr děti čekala zkouška zdatnosti - házení na dýni a průlet na zapůjčeném koštěti od Harryho Pottera kolem místní Hladomorny. To si nakonec zkusila i jedna z odvážných maminek a moc jí to na koštěti slušelo. Poté na děti čekala diskotéka a vše bylo zakončeno stezkou odvahy, na jejímž konci byly děti odměněny sladkostmi a obrázkem.
       Tímto ale zdaleka ještě všechno nekončilo. Většina dětí se spolu se svými rodiči  přemístila do místního přírodního amfiteátru, kde se o následující program postaral duchařský výbor základní školy. Tam měli žáci připravenou překrásnou vernisáž dýní. Obličeje z dýní se svíčkou uvnitř byly přímo pohádkové, když zářily do podzimního večera. A není divu, že se všem moc líbily. Během vernisáže se podával výborný punč. Návštěvníci měli možnost zapojit se do hlasování o nejhezčí dýni. Kouzelně osvícený amfiteátr naproti školy navodil tu správnou atmosféru pro příchod strašidelných spolků, utvořených z řad žáků II. stupně ZŠ Otaslavice. A tak se najednou zjevili : Duchové, Kostlivci, Skřeti, Ufoni a Čarodějové. Následovalo jejich jednotlivé představení a přehlídka masek. Diváci svým potleskem vyhodnotili dva nejlepší spolky a ty si mohly za odměnu pustit hořící balónek splněných přání. Odborná porota, složená z představitelů duchařského výboru, vyhodnotila tři nejlepší masky. Na závěr čekalo všechny překvapení v podobě fantastického ohňostroje.

     Poté se všechny strašidelné spolky spolu s duchařským výborem přesunuly do školy. Ještě před spaním však musely splnit několik úkolů, jejichž příprava jim zabrala asi dvě hodiny. Měly vymyslet a nakreslit komiks, zatančit nebo předvést jednoduchou dramatizaci, složit puzzle a zpracovat pomocí internetu nějakou záhadu. Po náročné přípravě následovala prezentace v tělocvičně. Všem spolkům se vystoupení vydařilo a porota měla nelehký úkol vybrat ten nejlepší. Nakonec vyhráli Ufoni se svým výstižným názvem „ Mimoni“. Po náročném programu se konala bouřlivá diskotéka. A na úplný závěr se odvážlivci převlékli do pyžama a uvelebili do svých spacáků, aby ještě před usnutím zhlédli strašidelný film.

     Ráno přišlo velmi brzy a sluneční paprsky probudily naše odvážlivce. Ti jedním pohledem z okna do farské zahrady - amfiteátru, kde se konala předešlého večera vernisáž dýní, s hrůzou zjistili, že nějaký vandal zničil rozkopáním většinu vystavených, krásně vyřezaných dýní. Byl to velmi smutný pohled pro všechny.

     I přes tento nečekaně smutný závěr se akce vydařila a duchařský výbor děkuje všem odvážlivcům, kterých bylo tentokrát 33. A za rok se těší nashledanou.

 Poděkování : Duchařský výbor by touto cestou rád poděkoval Sdružení rodičů ZŠ Otaslavice, které se na akci velmi aktivně podílelo.

 

Nejlepší tři masky: mimozemšťan Zuzana Hálová, čarodějnice Barbora Burešová, skřet Michaela Šocová

Pořadí spolků:  1. mimozemšťani, 2. duchové, 3. čarodějnice, 4. kostlivci, 5. skřeti

Výsledek soutěže „O TOP DÝNI“:  1. dýně č. 23 – autor Eliška Kaplánková, 2. dýně č. 26 – autor Eva Kabilková, 3. dýně č. 24 – autor Zuzana Hálová

                                                        4. dýně č. 2 - autor Tomáš Rieger, 5. dýně č. 3 - autor Daniela Řehulková

Účastníci soutěže „O TOP DÝNI“:

Tomáš Svoboda,Tomáš Rieger,  Daniela Řehulková,  Lucie Krátká,  Ondřej Drmola,  Veronika Ludkeová,  Martin Jansa,  Lucie Jansová,  Filip Bureš, Tomáš Mézl,  David Bureš,  Jana Tomková,

 Richard Janeček,  Jana Vémolová, Ivo Faltýnek, Jaroslav Vysloužil,  Hana Doležalová,  Barbora Burešová, Lukáš Jánský, Valerie Kadlčíková,  Michaela Kadlčíková, Michaela Kadlčíková,

Eliška Kaplánková, Zuzana Hálová, Eva Kabilková, Vít Podmanický, Michaela Slavíčková, Petr Rušil, Michal Rušil, Irena Začalová, Marek Začal, Vendula Hornová, Petr Vystavěl


 

Den naruby 2010

Fotogalerie zde

    Již čtvrtým rokem se ve čtvrtek 25. března 2010 konal na naší škole "Den naruby". Žáci deváté třídy se na své role pečlivě připravovali, konzultovali s učiteli přípravy na hodiny a chystali si vše potřebné k výuce. Ve dvojicích nebo jednotlivě učili ve třídách na prvním stupni, zvládli i dozory na chodbách a v jídelně. Učitelé  i žáci v jednotlivých třídách sledovali vyučování deváťáků a potom je porovnávali a hodnotili. V závěrečném dotazníku se většina deváťáků shodla na tom, že by si učitelské povolání nevybrala. Podle nich příprava na vyučování zabere příliš mnoho času, žáci jsou někdy moc nepozorní a málo se snaží zapojit do výuky. Velkou výhodou jsou podle některých dva měsíce prázdnin.  Mnozí byli rádi, že si mohli vyzkoušet, jaké výhody a nevýhody přináší učení. Našla se jen jedna dívka, která by se chtěla stát učitelkou.

 

 

Zápis do první třídy 2010

Fotogalerie zde

Nový kalendářní rok zahajujeme v naší ZŠ v Otaslavicích tradičním zápisem budoucích prvňáčků. A jak 15.1.2010 samotný zápis probíhal ?

     V jedné třídě na děti a jejich rodiče čekalo nejen málo oblíbené vyplňování dotazníků a formulářů potřebných k nástupu dítěte do školy, ale také příjemná děvčata, která rodiče pohostila malým občerstvením. Čekající děti si prohlédly společně s rodiči třídu, učebnice, různé materiály a pomůcky, také využily času ke hraní a měly možnost se podívat na zajímavý film „Pohádkové Vánoce,“ kde se prezentovali žáci naší školy. Potom už vykročily vstříc zkoušející „komisi.“ 

    Mnohé děti byly velmi překvapené, neboť vstoupily do třídy, kde u stolečků seděly čtyři krásné víly, představující čtvero ročních období. Každé dítko si tak prošlo celým rokem, od jara až do zimy.

Jarní víla představovala probouzející se přírodu, její barvy a vše mladé, nové. Letní víla zjišťovala u dětí výslovnost a správné mluvení pomocí obrázků a pohádkových příběhů. Podzimní víla, která hrála stejně jako podzim všemi barvami, byla sladěna s hudbou a pomocí jednoduchých hudebních nástrojů prověřovala u dítek hudební sluch a smysl pro rytmus. A jako poslední tu byla třpytící se sněhově bílá zimní víla, zkoumající s pomocí zimních obrázků  schopnosti výtvarné a motorické. Tímto téměř pohádkovým rokem procházely děti s paní učitelkou, která jim podle potřeby pomáhala, povzbuzovala je a chválila. Po této „náročné“ zkoušce dostalo každé dítko pamětní list a malé dárečky.

    Ale to ještě nebyl konec, za dveřmi čekali dva andílci, kteří prováděli děti po celé škole, aby věděly, na co se mohou v příštím roce těšit…..a nezbývá než doufat, že děti naše škola zaujala a v září nastoupí plní nadšeného očekávání.

 

Pohádkové Vánoce 2009

Fotogalerie zde

   Blíží se konec roku. Čas vánoční je především časem pohádkovým, plným překvapení a dárků. Žáci ZŠJF A MŠ Otaslavice přichystali krásný vánoční dárek pro svoje blízké a příbuzné v podobě velké školní akademie s názvem „Pohádkové Vánoce“, která se konala v úterý 22. prosince 2009 v místní sokolovně.

    A tak se najednou nacházíme v pohádce, kde se potkají dva mladí lidé, každý z jiného světa. Princezna Adriana z pohádky a obyčejný kluk ze školy z Metel, Radek. A jeden druhému vyprávějí, jak to chodí u nich v  jejich světě. A aby to nebyla nuda a jen povídání, pomáhají jim téměř všechny děti ze školy i školky. Můžeme vidět ty nejmenší jako pohádkové skřítky, Macha a Šebestovou, princezny v krásných šatech nebo třeťáky v anglické verzi pohádky o zvířátkách. Diváci se také mohou aktivně zapojit a získat  zlaťák od princezny Adriany v soutěži „Poznáš pohádku?“, kde děti názorně předvádějí ukázky dialogů z pohádek. Nechybí zde ani ukázka dvorské etikety. A když přijde na řadu volný čas, Adriana předvádí Radkovi, jak se baví mládež na zámku skvělou módní přehlídkou s názvem  „Když se načančám.“ Naproti tomu se Radek snaží objasnit Adrianě, co dělají děti v našem světě  o volném čase. Jsou mu nápomocní naši malí sportovci s ukázkami  několika sportů, včetně oslňujících dívek skákajících přes švihadla nasvícená neonovým světlem.

Princezně Adrianě se to líbí a nechce zůstat pozadu, tak vysvětlí Radkovi, že u nich se věnují ve volném čase především hudbě. Nastupují naši mladí hudebníci, aby předvedli ukázku zámecké barokní hudby. A co myslíte, že na to Radek? Lepší nápad, než představit Adrianě finalisty naší „československé superstar“ ani mít nemohl. Společnou píseň i se slavným Martinem Chodurem si zazpívali opravdu všichni. A publikum to náležitě ocenilo.

   Radek také dokazuje Adrianě, s pomocí svých spolužáků, že i v pohádce může být legrace a skvěle se jim to daří zahrát ve slovenské verzi pohádky „Popoluška“. Princezna Adriana je z toho všeho velmi dojatá a poznává, že se jí Radkův svět líbí natolik, že by v něm chtěla zůstat. Během toho povídání se totiž do Radka  zamilovala. A právě v ten okamžik přichází školní pěvecký sbor s písní „Nám se stalo něco překrásného.“ A aby jim ta láska vydržela minimálně na sto let, přitančí „dívky v modrém“ a krásným  tancem ztvární „lásku na sto let“ .

   Pohádkový příběh  šťastně končí a je tady závěrečná píseň s názvem  „Dárek“, kdy nastupují všichni účinkující a zpívají  píseň věnovanou všem přítomným. Publikum oceňuje celé vystoupení bouřlivým potleskem.

   Nutno zmínit, že celý program byl obohacen projekcí fotografických prezentací, na kterých se rovněž podíleli žáci naší školy. Myslím, že se na této akci ukázalo, že máme ve škole šikovné děti, a že nastupující generace není vůbec ztracená, jak se někdy říká.

 

Halloweenské nocování 2009

   

Fotogalerie zde

Nadešel čas dušičkový, doba kdy je jen malá hranice mezi světem mrtvých a světem živých a vylézají ze svých děr různá strašidla a zlí duchové.

A tak se v předvečer podzimních prázdnin, v úterý 27. října 2009, děly v Otaslavicích prapodivné věci. Začalo to hned odpoledne v mateřské škole, kde se po odpoledním odpočinku  děti převlékly do kostýmů, aby zahnaly strašidla, která se jim pokoušela usadit v jejich krásné malé školičce. Po projití kouzelnou vstupní branou děti ztvrdily svoji účast  otiskem dlaní. Potom je čekala řada úkolů jako např. nafouknutí a pomalování barevného balónku, ochutnávka česnekových toustů jako ochrana před zlými duchy, let na koštěti nazvaný

 „ Průlet nad Hladomornou“, stavba strašidelné věže z lega a pravá „halloweenská“ diskotéka.  Na závěr nesměla chybět stezka odvahy, která vedla temnou školní zahradou a na jejím konci čekala sladká odměna s překvapením. Malí odvážlivci  i jejich rodiče byli spokojení, jak všechno hravě zvládli.

Tím ale zdaleka tajemný den nekončil, řada dětí a rodičů se  přesunula k místní základní škole, kde se ten samý den konal již 4. ročník „Halloweenského nocování“. Tentokrát svolal duchařský výbor školy na pomoc odvážlivce z řad dětí  1. stupně. Ty se rozhodly přespat ve škole a pokusit se tak ubránit ji i sebe proti zlým duchům. Vyzbrojeni česnekem, strašidelným obrázkem, maskou a věcmi nutnými k přenocování, dorazili v šest večer před školu. Na úvod byla pro děti připravena v tělocvičně čarodějná diskotéka. Masky byly opravdu rozmanité, nechyběli upíři, čarodějnice a další nadpřirozené bytosti. Tam děti nabraly potřebnou sílu a sebevědomí. Po čarodějném reji  vyrazily na lampiónový průvod obcí. Neměly to vůbec jednoduché,  protože duchové se postarali o to, aby v celých Otaslavicích nesvítilo  jediné světlo. Hlasitý průvod však  všechna strašidla odradil, a ta si netroufla vystrčit ani nos. Děti došly zpět ke škole, kde na ně čekaly v nově vybudovaném amfiteátru  „hodné“ čarodějnice, které pro děti připravily horký, sladký punč. To ale zdaleka nebyl konec jejich cesty, teprve teď je čekala ta nejdůležitější zkouška – stezka odvahy. Okolí školy skýtá pro takovou stezku ideální podmínky. Cestu vedoucí  kolem kostela a tajemnou „Pavláčkou“osvětlovaly pouze blikající svíčky a dýňové lampičky a na každém rohu číhalo nějaké to nepoučitelné strašidlo. Děti však byly odvážné a zkoušku zvládly na výbornou. Na závěr je čekalo překvapení v podobě fantastického ohňostroje. Ve škole se potom děti převlékly do pyžama a uvelebily se do svých spacáků, aby ještě před usnutím shlédly strašidelný film.

Ráno se všichni ve zdraví vrátili do svých domovů a odnesli si s sebou určitě spoustu zážitků. Duchařský výbor děkuje všem odvážlivcům, kterých bylo tentokrát více než 70. A těší se za rok nashledanou.

 

Poděkování : Duchařský výbor by rád touto cestou poděkoval Sdružení rodičů ZŠ Otaslavice, které se na akci velmi aktivně podílelo.

                                                                                               

Den Naruby 2009

   

Fotogalerie zde

    28. března, v den výročí narození Jana Amose Komenského, slaví učitelé svůj svátek. Na naší základní škole v Otaslavicích se již třetím rokem konal právě na počest tohoto svátku „Den naruby“. Je to den, kdy si  roli učitelů vyzkoušejí žáci deváté třídy. A tak v pátek 27. března 2009 nastoupili před žáky prvního stupně namísto učitelů jejich nejstarší kamarádi, aby je něco naučili. Celý týden se na jednotlivé hodiny pečlivě připravovali a sbírali od pedagogů příslušné informace. Vyučování na prvním stupni měli rozdělené do dvojic. Rozvrh si pečlivě naplánovali a nezapomněli ani na dozory na chodbách a v jídelně.

    Dětem se vyučování líbilo a se zájmem sledovaly počínání deváťáků, hodnotily je a porovnávaly.

 Na závěr jsem položila „vyučujícím“ dvě otázky :  1. Jak se vám učilo ? 2. Chtěli byste vykonávat povolání učitele ?

     Na první otázku byly odpovědi různé, ale většině se jim učilo dobře a to hlavně v první třídě. Nejvíce zlobila pátá a třetí třída. Ovšem nejhůře hodnotili deváťáci dozory na chodbách o přestávce a někteří navrhovali zavést zákaz vycházení ze třídy. Na druhou otázku odpověděli všichni záporně, nikdo by nechtěl v budoucnu učit. A proč ? cituji : „ Bolí mě hlava a mám vykřičené hlasivky…..“A jeden chlapec prohlásil : „Zavedl bych speciální třídu pro ignoranty.“

Ale myslím si, že nakonec byli všichni s učením spokojení a žáci deváté třídy byli vděční za tuto příležitost a zkušenost, která jim byla na naší škole poskytnuta.

Zápis do první třídy 2009

   

Fotogalerie zde

     Nový kalendářní rok zahajujeme v naší ZŠ v Otaslavicích tradičním zápisem budoucích prvňáčků. V letošním školním roce však bylo všechno úplně jinak. Paní učitelky z prvního stupně přišly s něčím úplně novým a aktivně tak zapojily žákyně z druhého stupně. A jak 23.1. 2009 samotný zápis probíhal ?

    V jedné třídě na děti a jejich rodiče čekalo nejen málo oblíbené vyplňování dotazníků a formulářů, potřebných k nástupu dítěte do školy, ale také příjemná děvčata, která rodičům  uvařila čaj nebo kávu. Čekající děti se také nenudily, neboť si mohly pohrát a shlédnout zajímavý film, natočený přímo na naší škole, který jim  ukázal jak to v takové opravdové škole chodí. A potom už mohly vykročit vstříc zkoušející „komisi“. 

    Mnohé děti byly velmi překvapené, neboť vstoupily do třídy, kde u stolečků seděly čtyři krásné víly, představující čtvero roční období. Každé dítko si tak prošlo celým rokem, od jara až do zimy. Jarní víla představovala probouzející se přírodu, její barvy a vše mladé, nové. Letní víla zjišťovala u dětí výslovnost a správné mluvení pomocí obrázků a pohádkových příběhů. Podzimní víla, která hrála stejně jako podzim všemi barvami, byla sladěna s hudbou a pomocí jednoduchých hudebních nástrojů prověřovala u dítek hudební sluch a smysl pro rytmus. A jako poslední tu byla třpytící se sněhově bílá zimní víla, zkoumající s pomocí zimních obrázků  schopnosti výtvarné a motorické. Tímto téměř pohádkovým rokem procházely děti s paní učitelkou, která jim podle potřeby pomáhala, povzbuzovala je a chválila. Po této „náročné“ zkoušce dostalo každé dítko pamětní list a malý dáreček.

    Ale to ještě nebyl konec, za dveřmi čekaly další pohádkové víly, které děti prováděly po celé škole, aby věděly, na co se mohou v příštím roce těšit…..a nezbývá než doufat, že děti naše škola zaujala a v září nastoupí plní nadšeného očekávání.

Halloweenské nocování 2008

   

Fotogalerie zde

    V předvečer 1. listopadu „Svátku všech svatých“ se v ZŠ v Otaslavicích konal již třetí ročník „Halloweenského nocování“. Tohoto tajemného dušičkového večera, kdy je velmi malá hranice mezi světem mrtvých a světem živých, vylézají  ze svých děr  různé nestvůry a strašidla. A právě proto svolal duchařský výbor školy na pomoc všechny odvážlivce, tentokrát z řad žáků druhého stupně. Vstup do budovy byl ztížen náročnou vstupní kontrolou a dovnitř se dostali jen ti nejodvážnější, vyzbrojení dobrým jídlem a pitím, česnekem a spacím pytlem. Jelikož se jednalo o starší žáky, tuto zkoušku zvládli bez problémů. To ale ještě neměli tušení co je vlastně čeká…

    V tělocvičně byli rozlosováni do čtyř skupinek. Prvním úkolem bylo vymyslet a nacvičit taneční vystoupení a jednoduchou dramatizaci známé pohádky. Na celou přípravu měli pouze hodinu, neboť přesně v osm hodin se otevřely dveře školy pro případné další návštěvníky (strašidla ) z řad bývalých žáků, rodičů a kamarádů. Daného úkolu se zhostily všechny  skupinky velmi dobře a tak návštěvníci mohli shlédnout např. skvělý rock and roll, country, disco a improvizaci pohádek Budulínek, Mrazík, Sněhurka a Popelka.

    Po výborném představení v tělocvičně následovala náročná stezka odvahy. Okolí školy skýtá pro takovou stezku ideální podmínky. A co čert nechtěl, najednou zhasla  všechna světla a ve vesnici se rozprostřela černočerná tma. Cesta byla označena pouze blikajícími svíčkami a vedla tajemnou „Paváčkou“ kolem kostela až k „Hladomorně“. Nebylo vidět ani na krok. Na každém rohu se skrývala nějaká nestvůra a  temnou nocí se ozývaly hrůzostrašné zvuky. Komu se podařilo projít a ubránit se zlým duchům, dostal u  Hladomorny  výborný punč. Po malé občerstvovací pauze se ke skupině odvážlivců přidala přemožená strašidla a celý průvod pokračoval  části Otaslavic zpět do školy. 

    Tam se všichni převlékli do co nejoriginálnějšího nočního úboru, který byl částečnou  vstupenkou na  diskotéku. Druhou část vstupenky tvořil kelímek od punče, získaný na Hladomorně.  Na závěr se uvelebili do svých spacáků, aby ještě před usnutím mohli shlédnout strašidelný film. Ráno přišlo velmi brzy a po vyhodnocení těch nejlepších odvážlivců všichni přítomní školu ve zdraví opustili. Kromě diplomů a drobných odměn si s sebou odnášeli i spoustu zážitků. Tak za rok nashledanou se těší …… duchařský výbor. 

Halloweenského nocování se zúčastnilo 37 žáků z II. stupně.

Ochrana člověka za mimořádných událostí 2008

   

Fotogalerie zde

    Ve čtvrtek 27.11.2008 ráno se ozval  ve škole místo klasického zazvonění tón požárního poplachu, který všechny přítomné svolal do tělocvičny. Tam byli žáci rozděleni do skupinek. Ti nejstarší  měli za úkol postarat se o své mladší kamarády.  Na děti čekala jednotlivá stanoviště, kde se učily jak poskytnout první pomoc, dozvěděly se, co dělat v případě požáru, havárie, přírodní katastrofy a nebo jiné mimořádné události. A kdo jednotlivá školení prováděl? Na místo odborníků z řad zdravotníků, hasičů a policistů tentokrát nastoupili  žáci ze sedmé, osmé a deváté třídy naší školy, kteří  se celý měsíc pod vedením pedagogů na tento projekt připravovali a sbírali příslušné informace a materiály. Nebyl to jednoduchý úkol a kdo podcenil přípravu, tak poznal, že neudělal dobře. Vyzkoušeli si, jak těžké je prezentovat své vědomosti před celou skupinou a  naučit něco své mladší spolužáky. Ti však byli nadšení a se zájmem sledovali počínání svých starších kamarádů. Z velmi rozpačitého začátku, kdy byli přednášející značně ztrémovaní, se ale všichni dostali a ke konci dopoledne již mluvili jako zkušení profesionálové.

   Získané informace děti soustředily do výtvarné práce, která spočívala ve výrobě plakátu na téma nějaké mimořádné události. Plakát musel splňovat náležitosti informující i varující. Na závěr celé akce prezentovali svoji práci před ostatními.

    Měla jsem možnost procházet jednotlivá stanoviště a sledovat tak při práci nejen přednášející, ale i skupinky. Spolupráce mezi nimi byla dobrá, což se projevilo především při tvorbě plakátu, kde se zapojili opravdu všichni. Byla jsem překvapená, jak skvěle si s tímto úkolem poradili.

      Projektové vyučování má na naší škole úspěšnou tradici. Je pro děti velkým přínosem, kdy mají možnost  učit se nejen od pedagogů, ale také od svých starších kamarádů a dozvědět se tak zábavnou formou důležité věci, které se jim mohou v životě hodit.